Askerdeyken Bekçilik Başvurusu

26.03.2019
A+
A-
Askerdeyken Bekçilik Başvurusu

Askerdeyken Bekçilik Başvurusu

Çarşı ve mahalle bekçilik başvurusu için askerdeyken başvuru opsiyonları, yönetmelikte belirtilen yönergelere göre yapılıyor. 4 bin TL üzerinden maaş, ekstra bonuslar ve sağlık hizmetlerinden, sosyal haklardan yararlanma hakları dolayısıyla bekçilik, son yılların tercih edilen meslekleri arasındadır.

2019 yılı çarşı ve mahalle bekçiliği işe alımları için başvuru yapacak adayların, askerliklerini yapmış olmaları gerekiyor. Muaf olanların ise muafiyet belgeleri ile sağlık yönetmeliğine uygun nitelikler dahilinde başvuru yapması gereklidir.

Askerdeyken Bekçilik Sınav Başvurusu Yapılır mı?

Bekçi olmak isteyen adayların, askerlik sürelerine göre başvuru yapmaları mümkündür. Başvuru tarihlerinin başlaması ile askerlik süresinin bitmesine çok az süre kalan adaylar başvuru yapabilirler. Ancak tüm adayların askerlik görevlerini yapmış olmaları gereklidir.

EGM tarafından sunulan işe alım yönetmeliği dahilinde ‘’Askerlik ödevini bitirmiş olmak’’ ifadesi ile başvuru şartları sunulur. Askerlik görevi devam eden kişiler, bekçilik için başvuru yapamazlar.

Başvuru için evrak teslimatları dahilinde, bizzat başvuru yapılması gerektiği için tüm adayların askerliklerini tamamlamış olmaları gerekiyor. Ancak başvuru sürecinin devam ettiği günler arasında, askerlik görevi tamamlanmış kişiler doğrudan başvuru yapabilirler.

Askerdeyken Bekçilik BaşvurusuBekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

İlk şart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Sonrasında ise erkek adayların askerliklerini yapmış olmaları gereklidir. Yaş ve ikamet şartları, bekçilik başvuru şartları arasında yer alır. Başvuru yapan adayların, aday olmak istedikleri il ve ilçelerde en az 1 sene boyunca ikamet etmiş olmaları gereklidir.

18 yaşını dolduran ve 31 yaşında olan kişiler, fiziksel uygunlukları dahilinde başvuru yapabilirler. Erkek adaylar için minimum 167 cm boy, kadın adaylar için minimum 162 boy şartı bulunuyor. Aynı zamanda boy- kilo oranlarının ideal ve uyumlu olması, kitle endekslerinin belirtilen niteliklerde olması gereklidir.

Adli suçlardan hüküm giymemiş, toplumda iyi şöhretle tanınan ve sicili temiz olan kişilerin başvuruları değerlendirilir. Bekçi adaylarının sağlık durumları da değerlendirilerek, fiziksel yeterlilik ve uygunluklar dahilinde işe alımları sağlanıyor.

Çarşı ve mahalle bekçilik başvuruları için EGM tarafından hazırlanan işe alım yönetmeliği ve sağlık yönetmelikleri dahilinde 2019 mevzuatlarına göre başvuru yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Oktay koca dedi ki:

    Askerdeyim başvuru yapmak istiyorum