Bekçi Adaylarında Boy Şartı Var Mıdır?

27.03.2019
A+
A-
Bekçi Adaylarında Boy Şartı Var Mıdır?

Bekçi Adaylarında Boy Şartı Var Mıdır?

Bekçi adayları için yeni yönetmelik yayınlandı. 2019 Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yönetmeliği dahilinde başvurular için aranan niteliklerin tamamı belirtiliyor. Sağlık yönetmeliğine uygunluk ve sınavlardan başarılı puanlar alan bekçi adayları, boy ve kilo endekslerine göre başvuru yapabilirler.

Bekçi Adayları İçin Fiziksel Şartlar

Bekçilik başvurusu yapacak olan adayların, katılım gösterdiği ilçelerde minimum 1 sene ikamet ediyor olmaları gereklidir. Yazılı sınav, mülakat, fiziksel yeterlilik testlerine göre işe alınan bekçilerin, sağlık muayeneleri yapılarak başvuruları kabul edilir.

Çarşı ve mahalle bekçiliği için erkek adaylarda, minimum boy oranının 167 olması gereklidir. Kadın adaylar için sunulan minimum boy uzunluğu ise 162 olarak belirlenmiştir. Başvuruları kabul edilen ve sınavlardan geçer puan alan, onaylanan adaylar atama öncesinde hizmet içi eğitim alırlar.

POMEM okullarında sunulan hizmet içi eğitimlerde fiziksel yeterlilik dahilinde eğitimler sunulur. Adayların sadece boy oranları değil, boy- kilo oranları da değerlendirilir. Boy ve kilo oranının uyumlu olması gereklidir.

Bekçi Adayları İçin Başvuru Şartları

Kadın ve erkek başvuru yapacak olan adaylarda ikamet şartı ve yaş şartı bulunuyor. Adayların 18 yaşını doldurmuş olmaları ve 32 yaşından gün almamış olmaları gereklidir. 31 yaşını aşmayan tüm adaylar başvuru yapılabilir.

Orga eksikliği, bedenin görünen yerlerinde dövme ve hepatit gibi çeşitli hastalıkları bulunan kişilerin başvuruları kabul edilmiyor. Bekçilik başvurusu yapacak olan adaylar, fiziksel uygunluklarının yanı sıra sınavlarda başarılı olmaları gerekiyor.

Silah kullanmaya ve taşımaya herhangi bir engeli olmayan adayların değerlendirmesi yapılarak, kabulleri sağlanır. Adli sicilleri temiz olan ve herhangi bir suça karışmamış olan kişiler, bekçiliğe kabul edilirler.

Bekçilik-alımı-şartları-nelerdir-Boykilo-şartı-var-mıBekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çarşı ve mahalle bekçi işe alımlarında başvurular, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen niteliklere göre yapılır. Ön başvurular, dijital sistemler üzerinden yapılır ve başvuru tarihlerinden itibaren EGM’ye doğrudan başvuru yapılır.

Online sistemleri üzerinden ise e-devlet ve Polis Akademisi internet sayfası üzerinden başvurular kabul ediliyor. Bekçilik başvurularında tüm evrakların eksiksiz ve tam olması gereklidir. Sonrasında belirtilen tarih ve zamanda, adaylar sınava alınarak değerlendirmeleri yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.