Bekçilik İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

28.03.2019
A+
A-
Bekçilik İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Bekçilik İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Bekçilik başvuruları için gerekli evraklar, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirleniyor. Ön başvurular için belirtilen tarihler itibari ile tüm adayların belgelerini eksiksiz ve güncel şekilde sunmaları gereklidir.

Çarşı ve mahalle bekçiliği işe alımlarında 8 bin üzerinde yeni işe alım yapılacağı belirtildi. Adaylarda aranacak nitelikler ve başvuru şartları, yönetmelik dahilinde sunuluyor. Mesleğe uygunluk gösteren tüm adaylar, başvuru belgeleri ile doğrudan başvuru yapabilirler.

Bekçilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

2019 çarşı ve mahalle bekçiliği işe alımları için gerekli belgeler yönetmelikte sunuluyor. 8. Madde belirtilen evrak istemlerinin başında, sınav başvuru dilekçesi yer alıyor. Diğer evraklar ise şu şekildedir;

  • T.C kimlik belgesi ve fotokopisi (kimlik numarası olmalıdır)
  • Diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve 1 adet fotokopisi (yurt dışı mezuniyetleri için denklik belgesi)
  • Başvuru yapılan şehirde minimum 1 yıldır ikamet ettiğini gösterir belge
  • 4 adet biometrik ve güncel fotoğraf
  • Evli adaylar için yönetmelikte belirtilen esaslara göre engel durumunu belirten yazılı beyan
  • Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından, şehitlik veya vazife malullüğü belgesi, onaylı şekilde belge ile sunulmalıdır.
  • Bekçilik sınav ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu
  • Askerlik terhis belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Yaş düzeltmesi yaptıran adayların, yaş düzeltme belgeleri

Gerekli başvuru belgeleri arasında yer alır. Tüm belgelerin aslı ve birer adet fotokopileri ile başvuru yapılmalıdır.

Bekçilik İçin Gereken Evraklar NelerdirBaşvuru İçin Sağlık Bilgilendirme Formu

Başvuru belgeleri arasında sağlık bilgilendirme formu talep edilmektedir. Adayların, form ile birlikte ilaç raporlarını ve durum bildirir sağlık raporlarının sunulması gereklidir. Engelli sağlık kurul raporları veya askerliğini yapmamış olan adaylar için askerlik muafiyet belgelerinin hazırlanması gerekiyor.

Personel alım adaylığı ve sağlık nedeni ile sağlık özgeçmiş tanımlarının yer aldığı belgeler ve alınan raporların tamamı, Ön Sağlık Kontrol Komisyonu’na sunulmalıdır.

Başvuru Belgeleri Nereye Verilir?

Bekçilik başvurusu yapacak ola adayların tüm belgeleri ile birlikte belirlenen komisyonlara teslim etmeleri gereklidir. Başvuru belgeleri, İç İşleri Bakanlığı tarafından belirlenen müracaat kabul komisyonlarına teslim edilir. Polis okullarında kurulan komisyonlara, başvuru tarihlerinden itibaren teslimat yapılabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.