Bekçilik Sınav Sonuçlarına İtiraz Etme

30.03.2019
A+
A-
Bekçilik Sınav Sonuçlarına İtiraz Etme

Bekçilik Sınav Sonuçlarına İtiraz Etme

Bekçilik sınavından başarılı sonuç alan, asıl olarak seçilen ve fakat sonrasında yedek listeye alınan adaylar için itiraz etme hakkı bulunuyor. Çeşitli nedenlere bağlı olarak veya sağlık nedeni ile rapor alım aşamasında elenen adaylar için itiraz etme hakkı bulunuyor.

Niteliklere uyum, sınavlarda yüksek puan ve fiziki yeterlilik sınavlarında başarılı puan aldığı halde elenen bekçi adayları için itiraz seçeneği bulunuyor.

Bekçilik İşe Alımlarında Puan Faktörü

Daha önceki bekçilik sınavlarında, pek çok aday sınav sonuçlarında elendi bilgisi almıştır. Sözlü mülakattan 70’den daha az puan alan kişiler, sınav sonuç ekranında elenmiş olarak görülmüştür. 70 üzerinde puan alan bekçi adayları, asıl kazanan olarak nitelendirilirken, diğer adaylar kazanamadığı halde yedek listesinde yer almıştır. Dolayısıyla işe alım yapılacak illerde çok sayıda yedek aday oluşmuştur.

Polis Akademisi tarafından sürdürülen işe alım süreçleri dahilinde, sözlü mülakatta başarılı olmayan bekçi adayları doğrudan akademiye başvuru yapabilirler. Polis Akademisi’ne dilekçe ile başvuru yapılabilir. Daha önce itiraz dilekçesi ile başvuru yapan adaylar için ‘’sorun görülmediği- maddi hata olmadığı’’ gibi yanıt sunulmaktadır. Akademinin yanıtı dahilinde, İdare Mahkemesi’ne başvuru yapılabilir.

Bekçilik Sınav Sonuçlarına İtiraz EtmeBekçilik Sınav Sonuçlarında Sonuç Faktörü

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen bekçilik işe alım süreçlerinde, sonuçlara itiraz etme durumunda herhangi bir sonuç olmadığı belirtilmektedir. Binlerce başvuru neticesinde, sınavı kazanan ve asıl olarak kazanan kişilerin, çeşitli nedenlerden ötürü yedeğe alınması veya elenmeleri durumunda, itiraz dilekçesi yazılsa da çok bir sonuç elde edilmemektedir.

Dolayısıyla adayların, yeniden başvuru yapmaları önerilir. 2019 yılı bekçi işe alımları dahilinde 8 bin personel işe alınacak. Başvuru şartlarına uyan T.C vatandaşları, başvuru tarihlerinin başlaması ile birlikte yeniden başvuru yapabilirler.

Bekçilik İçin Yeniden Başvuru

Daha önceki bekçilik işe alım süreçlerinde kazanan ve fakat elenen, yedek olarak belirtilen bekçi adayları, yeni işe alım sürecinde başvuru yapabilirler. Sağlık yönetmeliğine uygun niteliklerde olan, Çarşı ve Mahalle Bekçiliği İşe Alım Yönetmeliğine uygun niteliklerde olan adaylar yaş uygunlukları halinde başvuru yapabilirler. 18 yaşını doldurmuş ve 31 yaşını geçmemiş kişilerin başvurusu kabul edilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.