8 Bin Bekçi Alımı Yapılacak Mı

8 Bin Bekçi Alımı Yapılacak Mı

Emniyet Genel Müdürlüğü, bekçi alımına devam edeceğini duyurdu. En az lise mezunu kişiler arasından bekçi alımı yapılacak. 2019/3 Bekçi alımı ne zaman yapılacak? Emniyet Genel Müdürlüğü, Bekçi alımı ne zaman olacak?

2019 / 3 Bekçi Alımı Ne Zaman Olacak ?

Süleyman Soylu, İstanbul’un tekrarlanan seçiminden önce 8 bin bekçi alımı olacağını duyurmuştu. Bu açıklamayla birlikte yeni bekçiler alınacağını düşünüldü. Bu beklentilerden sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yeni bir açıklama yaptı. Başvuru süreci devam eden adaylarla ilgili açıklama yaptığını belirten Soylu, bu adayların yıl sonuna kadar Emniyet Genel Müdürlüğü çatısı altında görev yapacaklarını açıkladı.

Bunlara ek olarak, yeni bekçi alımı olabilmesi için şu an eğitimde olan adayların bekçi olması gerekmektedir. Tüm atamalar bittikten sonra yeni bekçi alımı mümkün olacaktır.

Bekçi Alımlarında Sözlü Mülakat

Yeni alımlar için sözlü mülakat yapılacak ve henüz böyle bir adım atılmadı. Sözlü mülakatın, Ekim ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır. Mülakat sonuçlarının ise, Kasım veya Aralık ayında açıklanmasını beklenmektedir. Bu duruma göre adayların yıl sonuna kadar eğitimlere başlatılmış olması gerekmektedir. Bu adaylar eğitime alındıktan sonra yeni bekçi alımı ilanları eklenecektir.

Bu gelişmelere göre, Emniyet Genel Müdürlüğünün yeni bekçi alımları 2020 yılına kalmaktadır.

Bekçi Alımı Şartları

2019 yılı içerisinde bekçi alımı şartları bu şekildeydi :

1 – TC vatandaşı olmak
2 – En az lise mezunu olmak
3 – En az boyun 167 cm olması
4 – Vücut kilte indeksinin 18 ile 27 arasında olması
5 – Askerliğin yapılmış olması
6 – Memurluğa engel bir durumun bulunmaması
7 – Arşiv ve güvenlik soruşturmasına göre temiz çıkmak
8 – Silahlı görev yapmaya ve silah taşıma konusunda bir engelin bulunmaması,
gibi şartlar bekçi alımlarında istenen bazı genel şartlardır. Bunların yanında; madde kullanımı ve hapis cezası gibi suçların bulunmaması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. emravsr dedi ki:

    Bekçilik görevi tekrar popüler olmaya başladı. Bir ara kaldırılmıştı yanılmıyorsam. Bekçiliğin ismi değişecek diye bir duyum almıştım. İsmi yüzünden otoriterliği olamamsından artık gece polisi olarak adlandırılacaklar diye duydum. Ne kadar doğru ne kadar yanlış onu ilerilerde göreceğiz. Günümüzde polis olmak isteyip olamayan arkadaşlar için çok doğru bir tercih olabiliyor.