TSK’nın Kullandığı Yerli Silahlar

22.09.2019
A+
A-
TSK’nın Kullandığı Yerli Silahlar

TSK’nın Kullandığı Yerli Silahlar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Türk mühendisler, TSK envanteri için birçok silah geliştirmeyi başarmıştır. TSK’da şu an güncel olarak kullanılan silahları listemize ekledik.

1 – Keskin Nişancı Tüfeği Bora-12

Türkiye’nin ilk keskin nişancı tüfeğidir. Diğer adı MKEK JGN-90’dır. 1080 mm uzunluğunda ve 4.9 kg ağırlığında bir tüfektir. Silah içerisinde NATO mühimmatı kullanılmaktadır. Testleri, Makina ve Kimya Ensdüstrisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Şu an TSK tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

2 – Milli Piyade Tüfeği MPT-76

MKE tarafından üretilmiştir. AR 15 tipi mekanizma kullanılan bu silah tam otomatik şekilde çalışmaktadır. 4 kg ağırlığında ve 91 cm uzunluğundadır. MPT-76 Piyade tüfeği, dakikada 650 mermi atabilmektedir. Mermilerin etkisi 600 metreye kadar ulaşmaktadır. NATO standartlarına uygun bir şekilde üretilmiştir.

3 – SOM Füzesi

SOM füzesi, tamamen yerli teknolojiyle üretilmiş bir silahtır. Hava, kara ve deniz platformlarında kullanılabilmektedir. 200 kilometreye yakın bir menzile sahiptir. 600 kg ağırlığındadır. Üzerinde bulunan gps kontrol sistemi sayesinde, füze atıldıktan sonra nerede olduğu gözlemlenebilmektedir.

4 – Yerli Füze Sistemi Kasırta TR-300

ROKETSAN tarafından geliştirilmiştir. Menzili 100 kilometreye kadar ulaşmaktadır. Olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı şekilde üretilmiştir. Harp başlığı sayesinde kritik bölgelerde kullanılmaktadır.

5 – Altay Tankı

2007 yılında Otokar firmasının girişimiyle bu tankın ilk adımları atılmıştır. Tankın geliştirilme sürecinde, Hyundai Rotem firmasından destek alınmıştır. Aynı zamanda Aselsan ve MKEK ile ortak geliştirilmiştir. 65 ton ağırlığındadır. Saat 70 km hıza kadar çıkabilmektedir. Zorlu arazi şartlarına uyum sağlayabilmesi için özel teknolojiler kullanılmıştır.

6 – Fırtına Obüsü

Türkiye’nin ürettiği ilk obüstür. 25 kilometre menzile sahiptir. Yazılımı ASELSAN firması tarafından geliştirilmiştir. Hızlı atış sistemi ile 30 saniyede 3 top atışı yapabilmektedir. Aynı zamanda bu obüsün yer değiştirme işlemi, 30 saniye içerisinde gerçekleşmektedir. Dünyanın en hızlı obüsleri arasında yer almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. emravsr dedi ki:

    Yerli silahlar son dönemlerde TSK da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bu durum gurur verici. İnşallah bu konuda daha da ileriye gidebiliriz. Sözü geçen silahlar kendini kanıtlamış silahlar.