ABD, Ukrayna kuvvetlerini 3D yazıcılar ile desteklemeye devam ediyor

17.09.2023
A+
A-
ABD, Ukrayna kuvvetlerini 3D yazıcılar ile desteklemeye devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, Ukrayna’nın Rusya ile mücadelesinde yardımlarını artırıyor ve Ukrayna’nın kapasitesini güçlendiriyor. Bu yardımlar arasında, “endüstriyel boyutta” 3D yazıcılar da bulunuyor.

Geçen cuma günü yapılan açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, teslim edilen 3D yazıcı ekipmanının Ukrayna’nın sahadaki muharip kuvvetlerine yedek parça temini konusunda yardımcı olacağını belirtti. Ekipmanın kritik bir role sahip olduğu ve lojistik açıdan savaşın akıbetini etkileyebileceği vurgulandı. Ukraynalı personeller, ekipmanın nasıl kullanılacağı konusunda eğitimler aldıktan sonra üretim faaliyetlerine hızla başladılar.

3D yazıcı teknolojisinin son 10 yılda büyük ilerleme kaydettiği ve “katmanlı üretim” ile 3 boyutlu baskının artık sağlam bir şekilde kullanılabildiği yetkililer tarafından belirtiliyor. Bu teknoloji, uçak motorları ve araçlar gibi silah sistemlerindeki parçaların üretiminde de kullanılabilmektedir.

Teknolojinin üretimi hızlandırmakla kalmayıp aynı zamanda farklı ürünlerin ortaya çıkmasına olanak tanıdığı da ifade ediliyor. Örneğin, Ukrayna ordusu, M777 obüsleri için 3 boyutlu baskı parçaları ve ateşleme iğneleri geliştirerek muharebe ekipmanlarının işlevselliğini sürdürmeyi hedeflemektedir.

Aşağıdaki resimde, 3D yazıcıların bir örneğini görebilirsiniz:

3d yazıcı 2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.