ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneklerini güçlendiriyor

17.09.2023
A+
A-
ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneklerini güçlendiriyor

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, elektronik muharebe sistemlerini güçlendirmek için adımlar atıyor. Havacılık ve savunma teknolojileri şirketi olan L3Harris Technologies Inc. yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD Hava Kuvvetleri’ne EC-37B Compass Call elektronik harp jetinin ilki teslim edilmiş durumda.

Bu proje, ABD ve müttefiklerinin harekat kuvvetlerine destek sağlamak amacıyla elektromanyetik saldırı yeteneklerini kullanma misyonunu şekillendiriyor. EC-37B jeti, silah sistemlerine ek olarak komuta-kontrol ağları arasında önemli bilgilerin aktarımını engelleyerek düşmanın iletişimini, radarını, navigasyon sistemlerini bozmayı ve hava savunmasını bastırmayı hedefliyor. Bu sayede, ABD Hava Kuvvetleri’nin elektronik harp yetenekleri güçlendirilmiş olacak.

EC_37B_2

BAE Systems yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, ilk EC-37B jetinin teslimatı, uçağı kullanacak taraflar için önemli bir kilometre taşı niteliğinde. Zira projedeki ekip, Compass Call görev ekipmanını EC-130H tipi bir uçaktan daha küçük olan Gulfstream G550 platformuna tamamen entegre etme konusunda zorluklarla karşılaşmıştı. Bu çalışma sayesinde, ABD Hava Kuvvetleri’nin 40 yıllık EC-130H filosunun görevi sona erdi ve EC-37B’nin gelecek yıllardaki rolü belirlendi.

Compass Call Nedir?

Compass Call, düşman birliklerin özellikle muharebe alanındaki koordinasyon yapısını etkisiz hale getirmeyi amaçlayan “havadan taktiksel elektronik saldırı silah sistemi”dir. 1981 yılından bu yana EC-130H platformunda kullanılan Compass Call sistemi, yeni dönemde EC-37B platformuna entegre ediliyor ve daha güçlü bir şekilde hizmet vermeye devam edecek.

Lockheed_EC-130H_Compass_Call

Ayrıca, bu güncelleme sayesinde ABD Hava Kuvvetleri, elektronik harp yeteneklerini daha da ileri taşıyarak düşmanın savunma sistemlerini etkisiz hale getirebilecek ve harekatların başarısını artırabilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.