Gece görüşlü helikopter İzmir’de baraja düştü

18.09.2023
A+
A-
Gece görüşlü helikopter İzmir’de baraja düştü

İzmir’in Menderes ilçesinde dün çıkan orman yangınlarına müdahale eden Genel Maksat Helikopteri bir baraja düştü. Helikopterin düşmesiyle ilgili neden henüz belirlenememiştir.

İzmir Menderes’te dün çıkan orman yangınını söndürmeye çalışan Mi-8T tipi helikopter, Tahtalı Barajı’na düştü. Kazada, helikopterde bulunan Türk ve Kırgız mürettebatın toplamda üç kişisi kayboldu. Arama çalışmaları hâlâ devam etmektedir.

Tolga Özbek’in haberine göre, MGİ Defence ve Türk Hava Kurumu Gökçen Havacılık tarafından kullanılan Gece Görüş Sistemi ile orman yangınlarını söndürmeye çalışan üç helikopterden biri, Tahtalı Barajı’ndan su alırken belirlenemeyen bir sebeple düştü. Kazanın meydana geldiği tarih ve saat, 16 Eylül 2023 saat 23.53’te, bildirilmiştir.

Helikopter ile telsiz bağlantısının kesilmesi üzerine bölgede arama kurtarma çalışmaları hemen başlatıldı. Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik, AFAD ve UMKE ekipleri, Tahtalı Barajı yakınlarına sevk edildi.

Mi-8

Kırgız pilot kurtarıldı

Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, Kırgız pilotun kurtarıldığı ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Bölgede hala kayıp olan diğer iki mürettebat için arama kurtarma çalışmaları sürdürülmektedir.

Gece Görüş Sistemi

Helikopterlere monte edilen özel Gece Görüş Sistemi sayesinde pilotlar, yangın söndürme operasyonlarını geceleyin gerçekleştirebilmektedir. İniş-kalkış, su alımı ve atma işlemlerinde pilotlar, özel sistemden faydalanarak çevreyi görebilmektedir. Helikopter altında bulunan güçlü projektör, özellikle su alım sırasında çevrenin kontrol edilmesini sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.