BAYRAKTAR AKINCI semada 30 bin saati geride bıraktı

18.09.2023
A+
A-
BAYRAKTAR AKINCI semada 30 bin saati geride bıraktı

Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA, 30 bin uçuş saatiini başarıyla tamamladı.

Türkiye’nin ilk milli insansız hava araçları üreticisi olan Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), Türk havacılık tarihinde önemli bir kilometre taşını daha geride bırakarak 30 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı. Şu ana kadar 8 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalanan Bayraktar AKINCI, etkin bir şekilde görev yapmaya devam ediyor.

Türk havacılık tarihinde bir ilke imza atan milli TİHA, gerçekleştirilen ilk uçuşlarda yer aldı. Bayraktar AKINCI ve Bayraktar KIZILELMA’nın yakın kol uçuşunu gerçekleştirdi. Ayrıca, Bayraktar AKINCI, dünya havacılık tarihinde bir ilk olarak İstanbul semalarında insansız savaş uçağı KIZILELMA ile birlikte birçok kez halka açık olarak uçuşlar gerçekleştirdi. Ayrıca, Bayraktar AKINCI, geçtiğimiz yıl düzenlenen TEKNOFEST etkinliğinde SoloTürk, Hürkuş ve Türk Yıldızları akrobasi timi ile birlikte kol uçuşları gerçekleştirdi.

AKINCI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine giriş yaptığından bu yana başarılı bir şekilde operasyonel görevlerini sürdüren Bayraktar AKINCI TİHA, milli havacılık tarihimizde irtifa rekorunu elinde bulunduruyor. Bayraktar AKINCI, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri huzurunda gerçekleştirilen testlerde 45.118 feet (13.716 metre) irtifaya yükselerek rekor kırdı.

Bayraktar AKINCI TİHA’ya milli olarak üretilen mühimmatların entegrasyon süreci hala devam ediyor. Şu ana kadar MAM-L, MAM-T, MAM-C, Tolun, Teber-82, Teber-81, LGK-81, LGK-82, HGK-82, Gökçe Güdüm Kiti, Gözde Güdüm Kiti, KGK-82-SİHA, İHA-230 Süpersonik Füze ve Çakır Füzesi gibi milli mühimmatlar başarıyla test edildi.

AKINCI

18 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın huzurunda Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Bayraktar AKINCI TİHA’lar, Suudi Arabistan Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde görev yapacak. Bu anlaşma ile Türkiye’nin tek seferde yapılan en büyük havacılık ihracatı gerçekleşti.

Baykar, rekabetçi bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile yapılan anlaşma ile 370 milyon dolarlık ihracat sözleşmesi imzaladı. Romanya’ya gerçekleştirilen ihracat ile birlikte Bayraktar TB2 SİHA’lar, NATO üyesi 4 ülke ve AB üyesi 2 ülkenin envanterine girdi.

AKINCI-TİHA

Baykar, tüm projelerini öz kaynaklarıyla yürüterek 2003 yılından bu yana tüm gelirlerinin %82’sini ihracattan elde etti. Savunma ve havacılık sektöründe ihracat lideri olan Baykar, 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre en çok ihracat yapan firmalar arasında yer aldı. 2022 yılında gerçekleştirilen sözleşmelere göre ihracat oranı %99.3 olan Baykar, 1.18 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bugüne kadar Bayraktar AKINCI TİHA için 8 ülke, Bayraktar TB2 SİHA için ise 31 ülke ile ihracat anlaşması imzalayan Baykar, toplamda 32 ülkeye ihracat gerçekleştirdi.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.