ABD’den Japonya’ya Seyir Füzesi Satış Onayı Geldi

02.09.2023
A+
A-
ABD’den Japonya’ya Seyir Füzesi Satış Onayı Geldi


ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Japonya’ya yönelik uzun menzilli seyir füzesi satışı için onay verdiğini yazılı bir açıklama ile duyurdu. Buna göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya’ya 104 milyar dolar değerinde 50 adet “JASSM-ER” füzesi ve ilgili ekipmanın gönderilmesine yeşil ışık yaktı.

Yapılan açıklamada, satış onayının Kongreye tebligatının gönderildiği belirtildi. Bu da demek oluyor ki, ABD yönetimi, Dışişleri Bakanlığının silah satışlarına ilişkin onay kararının bir sorun teşkil etmediği anlamına geliyor.

ABD Kongresinin 30 iş günü içinde itirazda bulunmaması durumunda, yönetim satışın yapılmasına onay verilen ülke ile paketin detayları için görüşmelere başlayacaktır. Bu görüşmeler sonucunda ABD, söz konusu ülkeye bir teklif mektubu sunacak ve eğer olumlu bir yanıt alınırsa tedarik işlemi gerçekleştirilecektir.

Bu satış onayı, ABD ve Japonya arasındaki stratejik işbirliğinin bir göstergesi olarak da değerlendirilebilir. İki ülke arasındaki askeri ve savunma alanında işbirliğinin güçlenerek devam etmesi, bölgesel güvenliğin sağlanması açısından da önem taşımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.