Nijerya, Rusya’dan T-90 tankları tedarik etmeyi planlıyor

02.09.2023
A+
A-
Nijerya, Rusya’dan T-90 tankları tedarik etmeyi planlıyor

Nijerya, ordusunu güçlendirmek ve savunma yeteneklerini geliştirmek amacıyla tank tercihini Rusya’dan yana kullanmayı düşünüyor. Nijerya’nın, envanterini modernleştirmek için Rusya’dan T-90 ana muharebe tankı almayı planladığı bildirildi.

Military Africa’nın haberine göre Nijerya, T-90 tankı tedarik ederek çok yönlü ve yetenekli bir askeri güç oluşturma stratejisinin bir parçası olarak hareket ediyor. T-90 tankları, gelişmiş özellikleri ve muharebe sahasındaki performansıyla bilinmektedir ve Nijerya’nın askeri envanterinde önemli bir varlık oluşturacaktır.

Moscow_2012_Victory_Day_Parade_Rehearsal,_T-90_Tank_2,_Russia

Nijerya askeri heyeti, T-90 tanklarına ilişkin satın alma planları hakkında müzakereler yapmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Army 2023 savunma fuarına katıldı. Finansman kısıtlamaları nedeniyle, Nijerya’nın T-90 tankları satın alma planları daha önce askıya alınmıştı. Ancak yapılan görüşmeler, Nijerya’nın bu satın alma kararını yeniden değerlendirdiğini göstermektedir.

T-90 tanklarının potansiyel olarak satın alınmasıyla birlikte, Nijerya’nın Rus yapımı tankları kullanma geleneği devam edecektir. Ülkenin Rus tanklarıyla askeri geçmişi, şu anda eğitim amaçlı olarak kullanılan T-54/55 tanklarıyla başlamıştır. Daha sonra Nijerya, T-72 ana muharebe tanklarını envanterine katmıştır. T-90 tanklarının eklenmesiyle birlikte, Nijerya’nın askeri gücündeki Rus yapımı araçların çeşitliliği daha da zenginleşecektir.

T-90 tanklarının Nijerya’nın mevcut askeri araç filosunu tamamlaması beklenmektedir. Nijerya, 2020 yılında Çin yapımı VT4 tanklarını satın alarak mekanize yeteneklerine çeşitlilik katmıştır. Bu satın alma işlemleri, Nijerya’nın çok yönlü ve yetenekli bir askeri güç oluşturmaya yönelik stratejisini simgelemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.