ABD, Suriye’de düşen Türk SİHA’sıyla ilgili açıklamada bulundu

06.10.2023
A+
A-
ABD, Suriye’de düşen Türk SİHA’sıyla ilgili açıklamada bulundu

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bugün Suriye’de düşen Türkiye’ye ait ANKA SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) hakkında açıklamada bulundu.

Bugün sabah saatlerinde, Suriye’nin kuzeyinde Türk güvenlik güçlerine ait olan ANKA tipi SİHA’nın düştüğü bildirildi. ABD tarafından düşürüldüğü iddia edilen SİHA ile ilgili ABD Savunma Bakanlığı Pentagon bir açıklama yaptı.

Pentagon, Türk SİHA’sının düşürüldüğünü kabul etti

Pentagon sözcüsü Pat Ryder tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye en güçlü ve en değerli NATO müttefiklerimizden biridir, bu nedenle bu olay üzücüdür. Saldırılar, ABD güçlerinin faaliyet gösterdiği bölgede gerçekleşti. Sığınaklara inen ABD askerlerinin sadece bir kilometre uzağında yapıldı. ABD askerleri yaralanmadı, Türkiye’nin kasıtlı olarak ABD askerlerini hedef aldığına dair bir belirti yoktu” ifadelerine yer verildi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ABD’li mevkidaşı Austin ile konuyla ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD, ilk kez Türk SİHA’sını düşürmüş oldu

Açık kaynaklara yansıyan bilgilere göre, bu olayla birlikte ABD tarihte ilk kez NATO üyesi Türkiye’ye ait bir SİHA’yı düşürmüş oldu. Suriye ve Irak’ta Türk SİHA’ları aktif olarak kullanılmaktaydı, ancak daha önce böyle bir gerilim yaşanmamıştı.

Ayrıca ABD’nin Karadeniz, Suriye ve Irak’ta yoğun bir şekilde SİHA platformlarını kullandığını belirtmek gerekir.

MİT Başkanlığı, hava harekatlarına devam ediyor

Öte yandan MİT Başkanlığı, Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG terör örgütü hedeflerini vurmak için bugün boyunca hava harekatları düzenlemeye devam etti. MİT tarafından gerçekleştirilen hava harekatlarında, çok sayıda önemli altyapı ve lojistik tesisi imha edildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve üretilen ANKA SİHA’lar, uzun bir süredir muharebe sahasında aktif olarak istihbarat toplama ve taarruz görevlerini yerine getirmektedir. ANKA’lar, şu ana kadar en az 5 ülkeye ihraç edilmiştir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.