Çin Denizaltısında 55 Denizci Hayatını Kaybetti

06.10.2023
A+
A-
Çin Denizaltısında 55 Denizci Hayatını Kaybetti

Çin’in nükleer güce sahip denizaltısının, Sarı Deniz’de düşman denizaltıları için kurulan bir tuzağa düştüğü ve mahsur kalarak 55 kişilik mürettebatının hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Birleşik Krallık’ın “The Times” ve “Daily Mail” gazeteleri, Birleşik Krallık istihbaratının sızdırdığı iddia edilen bir “gizli” rapora dayanarak haberlerini duyurdu. Rapora göre, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’na ait “Tip 093” sınıfı “093-417” sancak numaralı nükleer denizaltı, 21 Ağustos’ta Şandong eyaleti açıklarında su altında kurulan bir engelle çarpışarak mahsur kalmıştır.

İstihbarat raporuna göre, Çin’in “ABD ve müttefik denizaltıları için hazırladığı” bir tuzak tarafından yakalanan denizaltı, 6 saat boyunca yüzeye çıkamamış ve oksijen sistemlerinin çalışmaması sebebiyle denizaltının kaptanı Albay Şüe Yong-Pıng dahil olmak üzere 22 subay, 7 öğrenci subay, 9 astsubay ve 17 erden oluşan 55 kişilik mürettebat oksijen eksikliğinden dolayı hayatını kaybetmiştir.

Daily Mail gazetesine konuşan bir İngiliz denizaltı askeri, Çin’in uluslararası yardım istemediğini ve muhtemelen bu kazadan sonra yardım talep etmediğini belirtti. Ayrıca, denizaltı engelinin içine düştüğünde, batarya gücünün tükenmesi ve hava arıtma sistemlerinin çalışmaması gibi sebeplerden dolayı oksijen eksikliği veya zehirlenme gibi durumlar yaşanabileceğini ifade etti.

İngiltere donanmasının bu tür durumlar için karbondioksiti oksijene çeviren ekipmanlara sahip olduğunu belirten denizci, diğer ülkelerde aynı teknolojinin bulunmayabileceğini söyledi.

Çin Henüz Olayı Doğrulamadı

Çin henüz olayı doğrulamamışken İngiliz Kraliyet Donanması da gazetelerin yorumlarına cevap vermekten kaçındı.

Olayın meydana geldiği tarihlerde Çin’de Sosyal medyada Sarı Deniz yakınlarında veya Tayvan Boğazı’nda bir nükleer denizaltının kaza yaptığına dair söylentiler yayılmıştı.

Tayvan Savunma Bakanlığı, 22 Ağustos’ta bölgede bir denizaltı kazası tespit etmediklerini açıklamıştı.

Type 055 Destroyer/Çin

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vu Çien, 31 Ağustos’ta yaptığı açıklamada söylentileri yalanlamıştır.

2006’da göreve başlayan, “Şang sınıfı” nükleer denizaltılar, Çin donanmasına katılmıştır. 107 metre uzunluğunda ve 6 ton ağırlığındaki bu denizaltılardan şu anda 6 tanesi aktif görev yapmaktadır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.