ABD SİHA, Türkiye’ye Önemli Bir Armağan Verdi

06.10.2023
A+
A-
ABD SİHA, Türkiye’ye Önemli Bir Armağan Verdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye, NATO İttifakı içinde çok önemli müttefikler arasında bulunuyor.

Batılı ülkeler için Türkiye’nin yer aldığı coğrafyanın “dayanılmaz cazibesi”, ABD ve Türkiye’yi zaman zaman diğer NATO müttefikleriyle karşı karşıya getirebiliyor.

Türkiye’nin “Bir gece ansızın geliriz” uyarısından sonra Türk Hava Kuvvetleri, dün gece Suriye’deki terörist hedeflere saldırdı.

Saldırıda, terör örgütü tarafından kullanılan petrol kuyuları ve depolama tesisleri hedef alındı ve bu tesislerde Amerikan askerlerinin de bulunduğu biliniyor.

Bazı kişiler, Türkiye’nin ABD askerlerinin bulunduğu tesisleri vuramayacağına inanıyordu, ancak Türkiye kararlılık göstererek sınır ötesi operasyon gerçekleştirdi.

Türkiye’nin Suriye’deki üçüncü taraflara yaptığı uyarıya rağmen, ABD askerlerinin bulunduğu tesislerin vurulabileceği bir ihtimal düşünülmüyordu.

Türkiye’nin SİHA’sı, ABD askerlerinin bulunduğu sığınaklara yaklaştığı için Pentagon tarafından düşürüldü.

Bu olayda herhangi bir can kaybı yaşanmazken, Türkiye’nin uyarısı üzerine ABD askerlerinin sığınaklara girdiği ve zarar görmediği anlaşılıyor.

Türkiye, bir SİHA kaybetti, ancak bu olay, çok değerli bir imaj kazandırarak yüzlerce SİHA kullanımına eşdeğer bir etki yarattı.

Dünyanın en etkin SİHA’larını üretebilme yeteneğine sahip olan Türkiye için bir SİHA kaybetmenin önemi kalmamıştır.

Bu nedenle, Türkiye adına Amerika Birleşik Devletleri’ne teşekkür ederiz çünkü bu olay, Türkiye’nin savunma sanayisine önemli bir katkı sağlamıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.