Anduril, dronesavar kiti Anvil-M’yi tanıttı

06.10.2023
A+
A-
Anduril, dronesavar kiti Anvil-M’yi tanıttı

İnsansız hava aracı tehditlerine karşı savunma sistemleri geliştirilmeye devam ediyor!

Anduril şirketinden yetkililere göre, yeni Anvil-M, “gerçek dünyadaki savaş operasyonları ve müşteri geri bildirimlerinden” elde edilen girdiler kullanılarak üretilmiştir ve düşük/ufak drone kategorisinde değerlendirebilecek İHA tehditlerini daha güvenilir bir şekilde etkisiz hale getirebilmektedir.

Bu yeni savunma sistemi, Anduril’in mevcut ürünlerine dayanmaktadır ve mobil ana üs olan Launch Box ile entegre olarak çalışmaktadır. Ayrıca yapay zeka destekli Lattice komuta-kontrol yazılımıyla da bağlantı sağlamaktadır.

Anvil-M, hedefe doğru hızla ilerleyerek çarpışma yolunda ilerleyen bir drone savunma sistemidir. Önceki versiyonunda hedefine çarparak kinetik enerji kullanarak etkisiz hale getirilmesi hedefleniyordu. Ancak yeni versiyon olan Anvil-M, ateş kontrol modülü ve mühimmat yükü kullanarak daha etkili bir şekilde hedefe ulaşmayı sağlamaktadır.

Ukrayna-Rusya savaşı ve Orta Doğu’daki çatışmalarda sivil ticari kaynaklardan temin edilen drone ve ekipmanların bile ölümcül saldırılar için kullanıldığının görülmesiyle birlikte, dronesavar sistemlerinin önemi her geçen gün artmaktadır.

Anduril şirketi, ABD Özel Harekat Komutanlığı tarafından liderlik etmesi için dronesavar entegrasyon çabalarına seçilmiştir. Bu anlaşmanın değeri 1 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Ayrıca geçtiğimiz günlerde ABD Hava Kuvvetleri ile 8 milyon dolarlık bir sözleşme imzalayarak otonomluğu geliştirmeyi hedefleyen “Ghost” ürün serisindeki çalışmalarına devam etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.