Rusya, Su-34 savaş uçağı üretimini artırmak istiyor

06.10.2023
A+
A-
Rusya, Su-34 savaş uçağı üretimini artırmak istiyor

Ukrayna işgali sonrasında Rusya, ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için askeri platformların üretimini hızlandırmaktadır. Bu doğrultuda, Rusya, Ukrayna’da aktif görev alan Sukhoi Su-34 savaş uçağının seri üretimini hızlandırmak için çabalarını artırmaktadır.

Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Su-34 savaş uçağını üreten PJSC United Aircraft Corporation şirketinin tesislerini ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında, Şoygu, Su-34’lerin üretim hattında incelemelerde bulunarak şirket yöneticilerine üretimin hızlandırılması talimatı verdi.

Rus Savunma Bakanı Şoygu, tesiste yaptığı açıklamada, “Bu savaş uçağı ana güçtür, her gün dört, beş sorti yapıyorlar. Bu nedenle harekete geçmemiz ve acele etmemiz gerekiyor. 2024 programı için planlanandan daha fazla üretim yapma kapasitesine sahibiz. Dolayısıyla buradaki çalışmaları da organize etmemiz gerekiyor.” dedi.

Sukhoi Su-34, çok amaçlı süpersonik bir avcı-bombardıman uçağıdır. Gece ve gündüz, her türlü hava koşulunda etkili bir şekilde düşman yer ve hava hedeflerini vurma yeteneğine sahiptir. Ayrıca çok kanallı yerleştirme kapasitesine sahip olduğu için uzun menzilli havadan karaya ve havadan havaya füzeler taşıyabilir. Uçağın harekât menzili 4.000 km’dir ve maksimum 1.900 km/sa hıza ulaşabilir. Ayrıca en fazla 8 ton silah taşıma kapasitesine sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.