Polonya’ya üçüncü parti Bayraktar TB2 teslimatı

07.10.2023
A+
A-
Polonya’ya üçüncü parti Bayraktar TB2 teslimatı

BAYKAR, Polonya’ya üçüncü parti Bayraktar TB2 SİHA teslimatını gerçekleştirdi. Polonya, toplamda 24 adet Bayraktar TB2 SİHA teslim alacak.

Mayıs 2021’de 24 adet Bayraktar TB2 SİHA siparişi veren Polonya’ya, 6 adet hava aracı ile 3 adet yer kontrol istasyonundan oluşan üçüncü parti teslimat bugün gerçekleştirildi. Böylelikle şu ana kadar Polonya’ya teslim edilen Bayraktar TB2 SİHA sayısı 18’e yükseldi.

Polonya’ya yönelik dördüncü ve son parti Bayraktar TB2 SİHA teslimatının, 30 Nisan 2024 tarihine kadar gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bayraktar TB2 SİHA’larla birlikte Polonya, Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatlarını da teslim alıyor.

Her bir Bayraktar TB2 SİHA setinde;

  • 3 adet Baykar Mobil Yer Kontrol İstasyonu (Mobil YKİ)
  • 6 adet MX-15 EO/IR sensör
  • 2 adet SAR radarı (keşif misyonları için)
  • 6 adet IFF sistemi
  • 3 adet mobil veri terminali (menzil uzatma amaçlı)

Polonya’nın bu sistemlere ek olarak Lazer Arayıcı Başlıklı mühimmatlar (Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatları) tedarik edeceği de biliniyor.

270 Milyon Dolarlık Tedarik

Polonya Savunma Bakanlığı açıklamasına göre Polonya’ya ihraç edilecek olan her bir kit (1 kit=6 adet Bayraktar TB2, toplamda 4 kit=24 adet) yaklaşık 67 milyon $’a tekabül ediyor. Dört kitin Polonya’ya toplam maliyeti ise yaklaşık olarak 270 milyon $ olarak hesaplanıyor.

Baykar Bayraktar TB2

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’nın, 32 ülkeye ihracatı gerçekleştirilmiş durumda.

Polonya Bayraktar TB2

600.000 saatten fazla uçan TB2, 2014’ten bu yana aktif olarak kullanılmaktadır. Şu anda Türkiye ile beraber ihraç edildiği ülkelerde toplam 500 adetten fazla Bayraktar S/İHA Platformu kullanıma alınmıştır. Bayraktar TB2 bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı unvanını da taşımaktadır.


Baykar, Polonya’ya üçüncü parti Bayraktar TB2 SİHA teslimatını gerçekleştirdi. Bu teslimatın ardından Polonya, toplamda 24 adet Bayraktar TB2 SİHA’ya sahip olacak. Mayıs 2021’de sipariş verilen bu hava araçlarının üçüncü parti teslimatı bugün gerçekleştirildi ve böylelikle Polonya’ya teslim edilen Bayraktar TB2 SİHA sayısı 18’e yükseldi. Geriye kalan 6 hava aracı ve 1 yer kontrol istasyonu, 30 Nisan 2024 tarihine kadar teslim edilecek. Ayrıca Polonya, Bayraktar TB2 SİHA’larla birlikte Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatlarını da alacak.

Her bir Bayraktar TB2 SİHA setinde, 3 adet Baykar Mobil Yer Kontrol İstasyonu (Mobil YKİ), 6 adet MX-15 EO/IR sensör, 2 adet SAR radarı (keşif misyonları için), 6 adet IFF sistemi ve 3 adet mobil veri terminali (menzil uzatma amaçlı) bulunuyor. Bu sistemin yanı sıra Polonya’nın Lazer Arayıcı Başlıklı mühimmatlar da getirilecek.

Polonya Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, Polonya’ya ihracatı yapılacak her bir kit (6 adet Bayraktar TB2) 67 milyon dolar değerinde olacak. Toplamda 4 kitin maliyeti ise yaklaşık 270 milyon dolar olarak hesaplanıyor.

Bayraktar TB2 SİHA, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu hava aracı, dünya genelinde 32 ülkeye ihraç edilmiş durumdadır. Türkiye’nin dışında kullanılan toplam Bayraktar S/İHA Platformu sayısı ise 500’ün üzerindedir. Bayraktar TB2, bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı olma özelliğini taşımaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.