ABD, Suriye’deki petrol sahasına hava savunma radarı yerleştirdi

16.10.2023
A+
A-
ABD, Suriye’deki petrol sahasına hava savunma radarı yerleştirdi

ABD, PKK/YPG terör örgütünün kontrolü altındaki Suriye’deki petrol sahasına AN/MPQ-64 Sentinel Hava Savunma Radarı yerleştirdi. Bu bölge, sık ​​sık İran destekli yabancı unsurların saldırısına uğruyor.

ABD ordusu, terör örgütü PKK/YPG tarafından işgal edilen Deyrizor ilinde bulunan petrol sahasında sık sık hedef alınan üslerine Sentinel hava savunma radar sistemi sevkiyatı gerçekleştirdi. Yerel kaynaklara göre, ABD ordusu, dün Irak ile Suriye arasındaki el-Velid sınır kapısından Haseke ilindeki Şeddadi üssüne askeri malzemeleri sevkiyatı gerçekleştirdi.

ABD güçleri bugün, Deyrizor’daki Ömer petrol sahası ve Koniko doğal gaz tesisindeki üslerine Haseke üzerinden getirdiği 4 adet Sentinel radar sistemini yerleştirdi. ABD ordusu, ayrıca bu üslerine 4 adet çok namlulu roketatar sistemi de sevk etti.

Kaynaklar, radarların amacının, Fırat Nehri’nin batı yakasındaki İran destekli terörist grupların saldırılarına karşı koruma sağlamak olduğunu belirtti.

17 Temmuz’da ABD ordusu, Şeddadi üssünden Deyrizor’daki üslerine 4 HIMARS hava savunma sistemi, yaklaşık 15 topçu bataryası, 5 zırhlı araç, 5 tank ve 45 mühimmat aracı konuşlandırmıştı.

Nehirle bölünmüş hakimiyet alanı

Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilçesi, Fırat Nehri tarafından doğu ve batı yakalarına ayrılmış durumda.

Nehrin doğu yakasındaki Suse, Keşme, Hüceyin, Tenek, Ömer ve Koniko petrol sahaları boyunca, uluslararası koalisyonun başını çeken ABD güçlerine ait üsler bulunmaktadır.

Fırat Nehri’nin diğer (batı) yakasında, İran destekli gruplara ait noktalar ABD üslerinin karşısında yer almaktadır.

İran destekli gruplar, Deir ez-Zor’daki Ömer petrol sahası ve Koniko gaz tesisinin yanı sıra Haseke’deki Şeddadi üssü ile Irak sınırındaki Tanf bölgesinde bulunan üsse saldırılar düzenlemektedir. Bu saldırılarda İran tarafından temin edilen roketler ve Kamikaze SİHA’ları kullanılmaktadır.

MQ-9-Reaper-SİHA

Buna karşılık, ABD savaş uçakları ve SİHA’ları genellikle Deyrizor’un Meyadin ve Elbukemal ilçelerindeki İran destekli gruplara ait askeri noktaları, mühimmat depolarını ve üsleri hava saldırılarıyla hedef almaktadır.

Sentinel Radarı

AN/MPQ-64 Sentinel, insansız hava araçları (İHA), seyir füzeleri, sabit ve döner kanatlı uçak tehditlerinin tespit ve takibini gerçekleştiren bir radar sistemidir.

Sistem; 75 km menzile sahip olup X-bandında çalışan 360 derece faz dizili bir hava savunma radarına sahiptir. Elektronik karşı-önlem yeteneklerine sahip olup dost uçakları tanımlamak için bir Mod 5 Dost/Düşman Tanımlama alt sistemiyle donatılmıştır. Sentinel römorka monte edilebilir ve bir araç tarafından çekilebilir. Sistemde komuta ve kontrol arayüzü bulunmaktadır.

ÖZELLİKLER

  • Tüm hava koşullarında çalışabilme özelliği ve 360 derecelik görüş açısı
  • Menzil: 75 km (Azami 120 km)
  • X-bandında çalışan üç boyutlu radar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.