ABD, Tayvan Donanmasına Destek Vermekte

15.10.2023
A+
A-
ABD, Tayvan Donanmasına Destek Vermekte

ABD, Tayvan Donanmasına olan desteğini artırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde denize indirilen Hai Kun isimli yerli üretim denizaltı, Tayvan yönetimi için büyük bir öneme sahip. ABD tarafından sağlanan modern sistemlerle güncellenen denizaltı, Tayvan’ın savunma kabiliyetini artırmada kritik bir rol oynuyor.

Tayvan’ın ilk yerli üretim denizaltısı Hai Kun, Hai Lung (Zwaardvis) sınıfı denizaltının tersine mühendislikle geliştirilmiş bir versiyonudur. Zwaardvis sınıfı denizaltılar, uzun devriyeler için uygundur ve ciddi silah yüküne, geniş mürettebat konaklama alanına ve hızlı şarj edebilen bataryalara sahiptir.

Denizaltının direkleri L3 Harris tarafından tedarik ediliyor ve elektro-optik “periskoplar” içermesi bekleniyor. Bu sayede çarpışma durumlarında oluşabilecek riskler minimize edilmektedir. Ayrıca denizaltılar, ABD tarafından sağlanan MK-48 Mod6 İleri Teknoloji ağır torpidolarıyla silahlandırılmaktadır. Böylece Tayvan donanması, hem gemisavar hem de denizaltı harp yeteneklerini sergileyebilecek güce sahip olacaktır.

Ayrıca torpidoların, fırlatılan versiyonuyla tamamlanması hedeflenmektedir. UGM-84 Sub-Harpoon füzeleri, silahların daha etkili kullanılabilmesi için Lockheed Martin tarafından geliştirilen bir muharebe yönetim sistemine entegre edilmektedir.

Tayvan’ın yerli üretim denizaltısı programa, birçok ülkenin uzmanlığından ve teknolojisinden yararlanması sebebiyle diplomasi açısından da büyük bir atılım olarak değerlendirilmektedir. Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, denizaltı stratejisinin ülkenin savunma yeteneklerini güçlendirmek için önemli olduğunu belirtmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.