ABD, JetZero’yu tercih ederek harmanlanmış kanat prototipi projesine devam edecek

19.08.2023
A+
A-
ABD, JetZero’yu tercih ederek harmanlanmış kanat prototipi projesine devam edecek

ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 16 Ağustos 2023’te harmanlanmış kanatlı prototip uçak projesinin bir sonraki aşaması için JetZero’yu seçtiğini duyurdu. Bu seçim, JetZero’nun ABD Hava Kuvvetleri tarafından yakıt tüketimini azaltma ve çevresel etkileri azaltma konusunda potansiyeline güven duyulduğunu göstermektedir.

JetZero, ABD Hava Kuvvetleri için harmanlanmış kanat gövdesine yatırım yaparak yakıt tüketimini, emisyonları ve gürültüyü azaltmayı hedeflemektedir. Bu, uçaklarının daha çevre dostu olmasını sağlayarak hem operasyonel maliyetleri düşürmeyi hem de çevresel sürdürülebilirliği desteklemeyi amaçlamaktadır.

ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Frank Kendall, projenin önemini vurguladığı açıklamasında, “Karma kanatlı gövdeli uçaklar, yakıt ihtiyacını önemli ölçüde azaltma ve küresel erişimi artırma potansiyeline sahip. Kuvvetleri ve kargoyu hızlı, verimli ve uzun mesafelere taşımak, ulusal güvenlik stratejisini etkinleştirmek için kritik bir yetenektir.” ifadelerini kullandı.

JETZERO

ABD Savunma Bakanlığı Savunma İnovasyon Birimi (DIU) ile JetZero arasında yapılan anlaşmaya göre, harmanlanmış kanat konseptini doğrulamak için tam ölçekli bir gösteri uçağı inşa edeceği dört yılda 235 milyon dolar alacak. Bu süre içerisinde 2027’nin ilk çeyreğine kadar prototipin ilk uçuşunu gerçekleştirmesi hedefleniyor. Bu anlaşma, JetZero’nun gelişimine önemli bir finansal destek sağlarak projenin başarıyla tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

Yapılan ortaklık ile birlikte BWB (Blended Wing-Body) teknolojisini olgunlaştırmayı ve yeteneklerini göstererek departmana ve ticari endüstriye gelecekteki hava platformları için daha fazla seçenek sunmayı amaçlıyor. Geleneksel tüp ve kanatlı uçaklardan farklı bir tasarıma sahip olan BWB, uçak gövdesini kanatla harmanlayarak aerodinamik sürtünmeyi en az %30 oranında azaltmakta ve ilave kaldırma sağlamaktadır. Bu artırılmış verimlilik, lojistik riskleri azaltmak için hayati önem taşıyan yetenekler olan genişletilmiş menzil, daha uzun süre ve artan yük taşıma verimliliği sağlaması bekleniyor. Bu da JetZero’nun, gelecekteki uçaklarda daha etkili bir performans sunabileceğini göstermektedir.

BWB ile çeşitli askeri nakliye konfigürasyonları mümkün. Bu uçak tipleri birlikte, ABD Hava Kuvvetleri’nin toplam yıllık jet yakıtı tüketiminin yaklaşık %60’ını oluşturuyor. Yolcu havayolları ve hava taşımacılığı şirketleri dahil olmak üzere ticari sektör, operasyonel yakıt maliyetlerini düşürürken mevcut kabin veya kargo alanını artırarak bu teknolojinin geliştirilmesinden de faydalanacak. Bu da JetZero’nun sadece askeri amaçlar için değil, aynı zamanda ticari hava taşımacılığında da uygulanabileceğini göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.