Açık Öğretim Okuyanlar Nasıl Polis Olabilir?

27.12.2020
A+
A-
Açık Öğretim Okuyanlar Nasıl Polis Olabilir?

 

Şu günlerde merak edilen konulardan biride açık öğretim üzerinden liseyi ya da üniversiteyi bitiren kişilerin polis olup olamayacağıdır. Peki polis olmak için eğitim durumunun ne olması gerekir? Polislik mesleğine kabul olmanız için öncelikle yönetmeliklerde belirtilen eğitim şartlarına uygun olmanız gerekmektedir. Yönetmeliğe göre ise lise mezunu olarak polisliğe, ön lisans ya da lisans mezunu olarak ise polis amirliğine başvuru yapabilinmektedir. Gelelim açık öğretim okuyan ve polis olmak isteyen kişilerin durumuna.

 

AÇIK ÖĞRETİM OKUYORUM POLİS OLABİLİR MİYİM?

Açık öğretim öğrencileri bölüm farketmezsizin diğer örgün eğitim gören öğrencilere göre farklı meslekler seçemeyeceklerini düşünmektedir. Konumuz ile alakalı olarak ise, polislik için alımlarda ille de örgün eğitim maddesi yer almaz. Eğer açık öğretim lise, lisans ya da ön lisans mezunu olmuşsanız polislik için başvuruda bulunabilmektesiniz. Yönetmelikte açık öğretim ya da örgün arasında bir ayrım yapılmamaktadır.

Diğer bir taraftan açık öğretim mezunları için, polis memuru olmanın yanı sıra komiser yardımcısı ve komiser olarak işe başlamakta mümkündür. Açık öğretim üzerinden liseyi okumuş ve bitirmiş mezun olmuş kişiler PMYO ya kabul edilmelerinin hemen ardından mezun olduklarında polis memuru olarak işe başlayabilmektedir. Lisans ve ön lisans mezunları ise Polis Meslek Eğitim Merkezi kurumundan başarı ile mezun olmaları durumunda işe başlayabilmektedir.

Tüm bunlardan sonra Polis Özel Harekat olmak isteyen adayları ilgilendiren de bir yönetmelik mevcuttur. Bu birime eğitim görmek isteyen adaylarda en az lise mezunu olma şartı aranmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Büşra dedi ki:

  Benim yaşım 20 ama lise diploma alamadım çünkü okuyorum liseyi boyum 1.68 vücut kitle 18 liseyi okuduğum için polis başvurusu yapabiliyor muyum? Son sınïf öğrencisiyim boy ve vücut kitle tutuyor mu? Oluyorsa nereye başvurabilirim kpss girmek şart şart ise kaç puan almaliyim ? Ve tyt puani kaç olmali ? Polis olabilmem için ne yapmaliyim ? Lütfen yardimci olur musunuz? Şimdiden teşekkür ediyorum

 2. Mutalip demir dedi ki:

  Yaşım 20 açıköğretim lise okuyorum boyum 1 78 acaba polis olabilirmiyim kilom65

  1. admin dedi ki:

   Boy kilo yaş göze alındığı vakit polis olabilirsiniz.