PMYO Öğrencilerinin Olaylara Müdahale Yetkisi Var Mı?

29.12.2020
A+
A-
PMYO Öğrencilerinin Olaylara Müdahale Yetkisi Var Mı?

 

PMYO öğrencileri genellikle bu sorunun cevabını merak etmektedir. Onlar gibi sivil vatandaşlar ve polis olmak isteyen gençlerde bu sorunun cevabını aratmaktadır. Kimi zaman günlük hayatta bir olaya karıştığınızda karşınızda PMYO öğrencisi olan bir genci görebilirsiniz. Peki bu doğru mudur? PMYO bilindiği gibi liseden mezunu olmuş adayların girebildiği bir polis meslek yüksek okuludur. Bu okuldan mezun olan kişiler ön lisans diplomasına sahip olmanın yanında polislik için gereken tüm eğitimi görmektedir. Gelin bu kısa bilgilendirmenin ardından daha detaylı olarak sorumuzun cevabına yakından bakalım.

 

PMYO NEDİR?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi polis meslek yüksek okulu olan PMYO, en az lise mezunu olan kişilerin alındığı aynı zamanda polisliğe geçiş eğitiminin verildiği yerdir. Polis adayları bu yüksek okulda iki yıl boyunca sıkıştırılmış bir eğitime tabi tutulmaktadır. Bu iki yıl boyunca adaylar normal eğitim derslerinin yanı sıra uygulamalı olarak da polislik için eğitim alabilmektedir. Bu okuldan mezun olmanızın hemen ardından ise isteğiniz doğrultusunda ya polis memuru olarak devam edebilir ya da kazanmış olduğunuz ön lisans diploması ile başka bir iş bulabilirsiniz.

 

PEKİ PMYO ÖĞRENCİLERİNİN MÜDAHALE YETKİLERİ VAR MI?

Sorumuzun cevabına gelecek olursak, polis meslek yüksek okulu yani PMYO öğrencisi olan hiçbir kişinin dışarıdaki olaylara müdahale yetkisi yoktur. Hiçbir PMYO öğrencisi sizi yolda görüp kimlik isteyemez. Polis memuru olarak mesleğine girmemiş olan PMYO öğrencilerine böyle bir yetki verilmemiştir. PMYO öğrencisi yolda karşılaştığı herhangi bir kavga olayında ya da hırsızlıkta her vatandaş gibi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirebilir ve polisi arayabilir. Ama bir polis gibi davranamaz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.