Sosyal Medya Hesapları Güvenlik Soruşturulmasında İncelenir Mi?

Sosyal Medya Hesapları Güvenlik Soruşturulmasında İncelenir Mi?

Birçok polis adayanın kafasını karıştıran sorulardan biri de polislik başvurularında sahip oldukları sosyal medya hesaplarının incelenip incelenmemesidir.

Öncelikle bilinen odur ki gerek bekçilik gerekse polislik alımlarında Emniyet Teşkilatı’nın yayınlamış olduğu alım şartlarına göre kişinin Güvenlik Soruşturmasının temiz olması en önemli maddedir.

Sadece polis ve bekçiler bu soruyu merak etmemektedir. Aynı zamanda tüm memur adayları bu soruşturmadan geçmekte ve sosyal medya hesaplarının temizliğinden sorumlu durumdadır.

Bizde bu yazımızda merak edilen sosyal medya hesaplarının güvenlik soruşturmasındaki yerine değindik.

 

PEKİ GÜVENLİK SORUŞTURMASINDA NELERE BAKILIR?

 

Adaylar daha önceden yapılmış ve yayınlanmış olan maddelerce güvenlik soruşturmasında nelerden sorumlu olacaklarını bilmektedir. Sizlerle birkaç maddeyi şu şekilde paylaşalım:

  • Öncelikle kimlik bilgileriniz çok önemlidir. Doğruluk derecesi ve daha önce başka bir uyrukta bulunmuş olmanız ya da olmamanız bakılmaktadır.
  • Aday kişinin kimliği hakkında bir dosya bulunup bulunmadığı ve adayın bir soruşturma geçirip geçirilmediği bakılanlar arasındadır.
  • Toplum ahlakına karşı aykırı bir durum içinde bulunup bulunmadığı ve kötü alışkanlıklar içinde olup olmadığı da bir hayli önemli bir maddedir.
  • Adayın aynı zamanda sır saklayabilmesi de önem arz etmektedir.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARI GÜVENLİK SORUŞTURMASI SIRASINDA İNCELENMEKTE MİDİR?

Yukarıda da açıklamaya çalıştığımız gibi maddelere bakıldığında bu sorunun cevabı tabi ki hayır olacaktır.  Fakat şöyle bir istisna durum ortaya çıkaran FETÖ olayları, farklı incelemeler yapılmasına sebep olmaktadır. Sonuç olarak sosyal medya hesabınızda suç niteliği taşıyan herhangi bir gönderi bulunuyorsa bu bir sorun demektir.

 

GÜVENLİK SORUŞTURMASI ZAMANI HESABIMI KAPATSAM NE OLUR?

 

Soruşturma sonrasında sosyal medya hesabınızı kapatmanız bir şey ifade etmeyecektir. Çünkü bilgilenir her türlü bulunabilmektedir. Bu şekilde bir şeyler saklamak için sosyal medya hesabınızı kapatmanızın bir faydası olmayacaktır. Diğer taraftan keyfi olarak sosyal medya hesabını kapatmak isteyenlerin ise soruşturması bitince kapatması en uygunudur. 90 gün sürecek olan Güvenlik Soruşturması göz önüne alınarak davranılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.