Kategori: Bekçi alımı

2022/1. DÖNEM ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLİĞİ ADAY BAŞVURU, SEÇME ve...
28.04.2022
671
  Ülkemizde geceleri can ve mal güvenliğimizi korumak için çalışan...
28.01.2021
3.062
Birçok polis adayanın kafasını karıştıran sorulardan biri de polislik başvurularında...
31.12.2020
2.778
  Bekçi olmak isteyen adaylar arasında en çok merak edilen...
12.10.2020
982
  Bekçiler mahalle ve çarşılarda vatandaşın güvenliğini ve asayişini sağlamak...
24.09.2020
1.225
KIRMIZI REÇETE NEDİR? Kırmızı reçete ile satılan diğer türlü alımı...
29.08.2020
1.235
Bekçi Yedekler Nasıl Çağrılacak Bekçilik başvurusu yapan ve niteliklerin tamamına...
06.07.2020
1.812
Bu yazımızda sizlerle halk arasında omurga eğriliği olarak bilinen skolyoz...
07.06.2020
1.489
Bekçilik mesleği günümüzde sürekli popülerlik kazanan bir meslek grubudur. 2018...
30.05.2020
1.206
  Bekçi alımları günümüzde suç oranlarının daha çok artması ve...
23.05.2020
1.784
Bekçilik mesleğinin ortaya çıkmasıyla birlikte popülerliği beklenmedik bir şekilde hızla...
23.05.2020
3.547
Son yıllarda popülerliği oldukça artan ve vatandaşların sıkça başvuru yaptığı...
21.05.2020
1.165
Bekçilik mesleği ortaya çıkmasıyla birlikte birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir....
18.05.2020
740
Bekçilik mesleğinin ortaya çıkmasıyla hızlı bir şekilde yaklaşık yirmi bin...
15.05.2020
2.134
Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bekçilik hayatımızın içine hızla işlemektedir. Devletin...
12.05.2020
2.407
Bekçilik ülkemizde yeni çıkan bir meslek dalı olmasına rağmen maaşları...
09.05.2020
3.036
Bekçilik mesleği yeni çıkan bir meslek olmasına rağmen esnek çalışma...
06.05.2020
2.016
Bekçilik mesleği son günlerde popüleritesini oldukça arttırmış mesleklerden birisidir. Devletin...
03.05.2020
2.044

 

.

.

 

Son zamanlarda ortaya çıkan haberlere bağlı olarak mahalle aralarında görev yapacak olan güvenlik personellerine olan ilgi olduğu yönünde bekçi alımı devlet tarafından gerçekleştirilebilecek ve pek çok ilde görev yapacak olan kolluk kuvvetleri olarak adlandırılacaktır. Ancak herkesi merak ettiği noktalar arasında başı çeken bekçi alımı şartları yönündeki değerlendirmeler doğrultusunda ne şekil bir yol izleneceğidir.

Bu tip bir alımın herkes tarafından bilinmesine karşın; alımlarına dayalı koşulların ne şekilde gerçekleştirileceğine dair detaylar hakkında herhangi bir bilgi sahibi olunmamaktadır. Bekçi pozisyonunda çalışacak olan kişilerin bu evrede de birtakım hazırlıklar yapıp yapmayacağı konusunda da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Bekçilerin Görevleri

Kamu görevlisi ve toplum içindeki huzuru korumakla mükellef olan bekçilerin Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalıştıkları söylenebilmektedir. Görevleri bakımından polisle benzerlik gösteren söz konusu personellerin bekçi alımı sonrasında gerekli yerlerde çalışmaya başlayacakları da ifade edilebilmektedir. Bekçilerin genel olarak sorumlu tutuldukları noktalarda asayişin sağlanmasına dayalı bir çalışma içerisinde yer alacağını söylemek de mümkün olacaktır. Aynı zamanda da halkın huzurunu bozan kişileri engelleyecekleri ve bölge halkın güvenliğini sağlayacakları da söylenebilecektir.

Bekçi alım şartları doğrultusunda tüm bu görevler bekçi adayların söylenebilecek ve yükümlülükleri de işe başlamalarından önceki zaman diliminde de kendilerine iletilecektir. Bekçilerin genel olarak geç saatlerde sorumlu oldukları mahalledeki gelişmelerden mesul tutulacakları da görülebilecektir.

Bekçiler Resmi Kıyafetlerle Mİ Görev Yapacak?

Eski filmlerden görüldüğü üzere aşina olunan gece bekçisi kavramı yeniden hayatımıza dahil oldu. Son yapılacak olan bekçi alımı işlemleri sonrasında yeniden etrafımızda kahverengi üniformalı kolluk kuvvetlerini görebilmek mümkün hale gelecektir. Aynı zamanda da polis armalarıyla benzerlik gösteren ancak aynı olmayan armalarıyla da kendilerini belli edeceklerdir. Etrafta bulunan tüm sorunlu gelişmelerden haberdar olarak; gerekli müdahaleyi ilk önce sağlayacak olan bekçilerin bu konuda katı bir tutuma sahip olmaları gerekmektedir. Bekçi alımı şartları içerisinde bu konuya da değinilerek; bekçilerin yaptırım güçlerini olumsuz olaylara müdahale etme esnasında kullanabilmelerinde de herhangi bir mahsur yer almamaktadır.

Bekçi Maaşları

Kamu görevlisi olarak bilinen bekçilerin maaşları konusunda da bekçi alımı öncesine belirleme durumu ortaya çıkmaktadır. Bekçi alımı şartları içerisinde de net ve ortalama olarak tabir edilecek olan rakamlar ortaya çıkmıştır. Ortalama olarak 2750 TL olarak öne çıkacak olan bekçi maaşları; aynı zamanda da kıdeme ve belirlenen bölgelere göre de değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama bir memur maaşı olarak adlandırılan bekçi maaşları da yeni işe başlayan personeller için oldukça ideal olarak tanımlanabilmektedir.

Bekçi maaşları göreve başlandığı ilk aydan itibaren tazmin edilebilecek ve aylık periyotlar halinde de sağlanabilecektir. Böylelikle de tam anlamıyla ideal bir güvenlik gücü işi olarak görülen gece bekçiliğine olan ilginin büyük olduğu da söylenebilecek ve şartları yerine getiren adayların çalışmaya başladıkları da ifade edilebilecektir.

Bekçinin Görevleri

Bekçiler genel olarak mahalle aralarında dolaşarak; topluma ya da kanuna aykırı olan ve suç unsuru teşkil eden olaylar gördüklerinde müdahale edeceklerdir. Bekçi alımı bu amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilecek ve güvenliğin daha da sağlamlaştırılması anlamında da etkili bir tercih olarak görülebilecektir. Bekçiler doğrudan İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduklarından ötürü, herhangi bir suç ya da tehdit gibi unsurlara tanıklık ettikleri süre zarfında da gerekli müdahalelerde bulunabileceklerdir. Böylelikle de bekçi alımı şartları konusunda ideal bir yapıda olan adayların; alımları sonrasında bu görevleri üstlenebilecekleri de görülebilecek olan bir durumdur.

Bekçilik Başvuruları

Bekçilik başvurularını gerçekleştirmek isteyen adayların; bazı kriterlere uygun olmaları gerekmektedir. KPSS şartı olmadan gerçekleştirilecek olan bekçi alımı işlemleri; en başta büyükşehirlerde gerçekleştirilse de zaman içerisinde diğer il merkezlerine de yansıdır.

Bekçi alımı şartları konusunda en fazla dikkat çeken unsur olarak öne çıkan detay; bekçi adaylarının askerlik görevlerini tamamlamış olmalarından ibarettir. Aynı zamanda da en az lise öğrenimini tamamlamış olan adayların bu başvuruda bulunabilme hakları mevcuttur. Bunun dışında bazı fiziksel yeterlilik testlerini geçecek olan bekçilerin; aynı zamanda da adli sicil kayıtlarının temiz olması da aranılan şartlar arasında önemli bir yerde bulunmaktadır. Tüm bu kriterleri içerisinde barındıran adaylar; bekçi olmaya hak kazanabilecektir.