Kategori: Bekçi alımı

Yapılacak olan bekçi alımlarının açıklanması ile birçok aday harekete geçmiş...
29.12.2019
119
Renk körlüğü çeşitli renkleri ayırmada yaşanılan zorluğu belirtilen hastalıktır. Bu...
28.12.2019
81
Yapılacak olan bekçi alımlarının açıklanması ile birçok aday harekete geçmiş...
15.12.2019
121
Mahalle ve çarşı bekçiliği mesleği için alımlar yapılırken başvuran tüm...
05.12.2019
88
Sivilce ya da diğer adıyla akne hemen hemen her insanda...
04.12.2019
101
Bademcik Ameliyatı – Tonsillektomi   Bademcikler (tonsiller) dilin geri bölgesinde...
06.11.2019
95
Akciğerde Hava Kaçağı – Pnömotoraks   Akciğerler içerisinde bulunan havanın...
05.11.2019
81
Akciğer İçindeki veya Göğüs Kafesi İçindeki Kistler Bekçiliğe Engel Mi?...
04.11.2019
50
  İçinde bulunduğumuz dönemde hazır gıdalar ve şeker tüketiminin çok...
01.11.2019
125
  Geçtiğimiz yıllar içerisinde çok fazla revaç gören bekçilik mesleği...
29.10.2019
45
  Anal bölgesi biyolojik yapısı gereği çok fazla sinir ucu...
28.10.2019
84
Bekçilik Sağlık Yönetmeliği   Geçtiğimiz yıllarda tekrar alım yapılması ile...
20.10.2019
290
  Uzunca bir süredir uygulamada olmayan ancak geçtiğimiz yıllarda tekrar...
17.10.2019
385
  Günümüzde işini iyi yapan birçok bekçi ve ileride polis...
16.10.2019
154
Bekçi olmak isteyenlerin akıllarında ki bazı sorulardan 1 (bir) tanesi...
12.10.2019
229
Bekçi, devlet hükümet şehir veya toplum tarafından kamu güvenliğini sağlamak...
02.10.2019
536
2019 Yılı kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen sınavda sona...
02.10.2019
379
Bekçi olmak isteyenlerin merakla yakından takip ettiği Bekçilik sağlık yönetmeliği,...
01.10.2019
572

 

.

.

 

Son zamanlarda ortaya çıkan haberlere bağlı olarak mahalle aralarında görev yapacak olan güvenlik personellerine olan ilgi olduğu yönünde bekçi alımı devlet tarafından gerçekleştirilebilecek ve pek çok ilde görev yapacak olan kolluk kuvvetleri olarak adlandırılacaktır. Ancak herkesi merak ettiği noktalar arasında başı çeken bekçi alımı şartları yönündeki değerlendirmeler doğrultusunda ne şekil bir yol izleneceğidir.

Bu tip bir alımın herkes tarafından bilinmesine karşın; alımlarına dayalı koşulların ne şekilde gerçekleştirileceğine dair detaylar hakkında herhangi bir bilgi sahibi olunmamaktadır. Bekçi pozisyonunda çalışacak olan kişilerin bu evrede de birtakım hazırlıklar yapıp yapmayacağı konusunda da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Bekçilerin Görevleri

Kamu görevlisi ve toplum içindeki huzuru korumakla mükellef olan bekçilerin Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalıştıkları söylenebilmektedir. Görevleri bakımından polisle benzerlik gösteren söz konusu personellerin bekçi alımı sonrasında gerekli yerlerde çalışmaya başlayacakları da ifade edilebilmektedir. Bekçilerin genel olarak sorumlu tutuldukları noktalarda asayişin sağlanmasına dayalı bir çalışma içerisinde yer alacağını söylemek de mümkün olacaktır. Aynı zamanda da halkın huzurunu bozan kişileri engelleyecekleri ve bölge halkın güvenliğini sağlayacakları da söylenebilecektir.

Bekçi alım şartları doğrultusunda tüm bu görevler bekçi adayların söylenebilecek ve yükümlülükleri de işe başlamalarından önceki zaman diliminde de kendilerine iletilecektir. Bekçilerin genel olarak geç saatlerde sorumlu oldukları mahalledeki gelişmelerden mesul tutulacakları da görülebilecektir.

Bekçiler Resmi Kıyafetlerle Mİ Görev Yapacak?

Eski filmlerden görüldüğü üzere aşina olunan gece bekçisi kavramı yeniden hayatımıza dahil oldu. Son yapılacak olan bekçi alımı işlemleri sonrasında yeniden etrafımızda kahverengi üniformalı kolluk kuvvetlerini görebilmek mümkün hale gelecektir. Aynı zamanda da polis armalarıyla benzerlik gösteren ancak aynı olmayan armalarıyla da kendilerini belli edeceklerdir. Etrafta bulunan tüm sorunlu gelişmelerden haberdar olarak; gerekli müdahaleyi ilk önce sağlayacak olan bekçilerin bu konuda katı bir tutuma sahip olmaları gerekmektedir. Bekçi alımı şartları içerisinde bu konuya da değinilerek; bekçilerin yaptırım güçlerini olumsuz olaylara müdahale etme esnasında kullanabilmelerinde de herhangi bir mahsur yer almamaktadır.

Bekçi Maaşları

Kamu görevlisi olarak bilinen bekçilerin maaşları konusunda da bekçi alımı öncesine belirleme durumu ortaya çıkmaktadır. Bekçi alımı şartları içerisinde de net ve ortalama olarak tabir edilecek olan rakamlar ortaya çıkmıştır. Ortalama olarak 2750 TL olarak öne çıkacak olan bekçi maaşları; aynı zamanda da kıdeme ve belirlenen bölgelere göre de değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama bir memur maaşı olarak adlandırılan bekçi maaşları da yeni işe başlayan personeller için oldukça ideal olarak tanımlanabilmektedir.

Bekçi maaşları göreve başlandığı ilk aydan itibaren tazmin edilebilecek ve aylık periyotlar halinde de sağlanabilecektir. Böylelikle de tam anlamıyla ideal bir güvenlik gücü işi olarak görülen gece bekçiliğine olan ilginin büyük olduğu da söylenebilecek ve şartları yerine getiren adayların çalışmaya başladıkları da ifade edilebilecektir.

Bekçinin Görevleri

Bekçiler genel olarak mahalle aralarında dolaşarak; topluma ya da kanuna aykırı olan ve suç unsuru teşkil eden olaylar gördüklerinde müdahale edeceklerdir. Bekçi alımı bu amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilecek ve güvenliğin daha da sağlamlaştırılması anlamında da etkili bir tercih olarak görülebilecektir. Bekçiler doğrudan İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduklarından ötürü, herhangi bir suç ya da tehdit gibi unsurlara tanıklık ettikleri süre zarfında da gerekli müdahalelerde bulunabileceklerdir. Böylelikle de bekçi alımı şartları konusunda ideal bir yapıda olan adayların; alımları sonrasında bu görevleri üstlenebilecekleri de görülebilecek olan bir durumdur.

Bekçilik Başvuruları

Bekçilik başvurularını gerçekleştirmek isteyen adayların; bazı kriterlere uygun olmaları gerekmektedir. KPSS şartı olmadan gerçekleştirilecek olan bekçi alımı işlemleri; en başta büyükşehirlerde gerçekleştirilse de zaman içerisinde diğer il merkezlerine de yansıdır.

Bekçi alımı şartları konusunda en fazla dikkat çeken unsur olarak öne çıkan detay; bekçi adaylarının askerlik görevlerini tamamlamış olmalarından ibarettir. Aynı zamanda da en az lise öğrenimini tamamlamış olan adayların bu başvuruda bulunabilme hakları mevcuttur. Bunun dışında bazı fiziksel yeterlilik testlerini geçecek olan bekçilerin; aynı zamanda da adli sicil kayıtlarının temiz olması da aranılan şartlar arasında önemli bir yerde bulunmaktadır. Tüm bu kriterleri içerisinde barındıran adaylar; bekçi olmaya hak kazanabilecektir.