Akciğer İçindeki veya Göğüs Kafesi İçindeki Kistler Bekçiliğe Engel Mi

04.11.2019
A+
A-
Akciğer İçindeki veya Göğüs Kafesi İçindeki Kistler Bekçiliğe Engel Mi

Akciğer İçindeki veya Göğüs Kafesi İçindeki Kistler Bekçiliğe Engel Mi?

 

Çarşı ve mahalle bekçiliği mesleğinden yararlanmak isteyen adaylara başvuru süreci aşamasında ilk olarak Emniyet Teşkilatı tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşuna giderek bir sağlık raporu aldırılır. Başvuru yapan adayların başvuru süreci ile alakalı tüm işlemleri bu sağlık raporu incelenerek Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Sağlık Yönetmeliğine göre alım yapılırken sadece yönetmeliğin A bendi geçerli olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında kalan B, C ve D bentleri içerisinde kalan kısımlar ise öğrenciliğe engel olarak sayılıyor. Akciğer içindeki veya göğüs kafesi içindeki kistler bekçiliğe engel mi, sorusunun cevabı yönetmelik içerisinde geçen maddelerde açıklanmaktadır.

Sağlık Yönetmeliğine Göre Akciğer İçindeki veya Göğüs Kafesi İçindeki Kistler Bekçiliğe Engel Mi?

 

Bu rahatsızlıklar ile alakalı olan Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği maddeleri şu şekildedir:

  • Göğüs kafesi ya da akciğer içerisinde bulunmakta olan, yapısal ya da fonksiyonel anlamda herhangi bir problem oluşturmayan, enfeksiyona ya da diğer komplikasyonlara sebep olmayan;
  1. Yer kaplayan iyi huylu oluşumlar, basit kistler,nonspesifik kalsifikasyonlar, sağlam olarak kabul edilmektedir.
  2. 2’cmden ufak boyuta sahip olan; hidatik kistler, hemanjiomlar, yabancı cisimler sağlam olarak kabul edilmektedir.
  3. Organ ya da doku kaybına sebep olmamak, organ ve sistem fonksiyonlarında herhangi bir kayba neden olmamak, anatomik bütünlüğü bozmamak koşuluyla; bu patojilerin boyundan bağımsız olarak, başarılı perkütan girişimleri ya da başarılı cerrahi girişimler sağlam olarak kabul edilmektedir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği içerisinden alınan maddelere göre akciğer içindeki veya göğüs kafesi içindeki kistler bekçiliğe engel mi, sorusunun cevabı hayır olacaktır. Ancak belirli koşullarda kistin boyutu da önemlidir. Eğer basit olmayan ve 2 cm’den büyük bir kiste sahipseniz öğrenciliğiniz kabul edilmeyecektir. Bu konu ile alakalı en doğru sonuca alanında uzman olan bir hekim tarafından rahatsızlığınızın kontrolü sonrası yapılacak olan testler ile karar verilebilir. Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlayan bir kiste sahipseniz mahalle ve çarşı bekçiliği mesleği için aday olmanızda herhangi bir engel yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.