AKHİSAR ve KOÇHİSAR Denize İnecek, Pakistan MİLGEM 1’inci Gemi BABUR’un Geçici Teslimi Yapılacak

23.09.2023
A+
A-
AKHİSAR ve KOÇHİSAR Denize İnecek, Pakistan MİLGEM 1’inci Gemi BABUR’un Geçici Teslimi Yapılacak

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı Hasan Tahsin Basın Bilgi Salonu’nda yapıldı. Sunumu, MSB Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk gerçekleştirdi. Bu haftaki toplantıda birçok konu ele alındı ve önemli açıklamalar yapıldı.

Toplantının başında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesinin verilişinin 102. yıl dönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı. Türkiye Kick Boks Millî Takımı ve TSK Spor Gücü’nün Uluslararası Kick Boks Dünya Kupası’nda elde ettikleri başarılar tebrik edildi.

Terörle mücadele ve FETÖ ile mücadele konularına da değinildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri başta olmak üzere tüm tehditlere karşı mücadelesinin sürdüğü belirtildi. Son bir haftada Irak ve Suriye’nin kuzeyinde 42 terörist etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.

Hudut güvenliği konusunda da bilgi verildi. Son bir haftada 552 kişinin yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalandığı ve 4.968 kişinin engellendiği açıklandı. Toplamda ise yakalananların sayısının 7.442’ye yükseldiği belirtildi.

Suriye’deki gelişmeler de ele alındı. Suriye’de istikrarın sağlanması ve Suriyelilerin güvenli bir ortama geri dönüşünün hedeflendiği ifade edildi. Operasyon bölgelerinde güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi için de gerekli tedbirlerin alındığı vurgulandı. Terör örgütleri tarafından harekât bölgelerine gerçekleştirilen 317 taciz ve saldırıya misliyle karşılık verilerek 23’ü son bir haftada olmak üzere 926 teröristin etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.

Komşumuz Yunanistan ile ilişkilere değinildi. Yunanistan Başbakanı ile gerçekleşen görüşmede, Güven Artırıcı Önlemler Toplantıları’nın Kasım ayında hayata geçirilmesine karar verildiği belirtildi. Ege, Akdeniz ve Kıbrıs’taki sorunların uluslararası hukuka uygun şekilde çözümüne vurgu yapıldı.

Azerbaycan’daki son gelişmeler ele alındı. Azerbaycan’ın Karabağ’da başlattığı askeri operasyon ve sonrasındaki ateşkes kararı desteklendiği ifade edildi. Türkiye’nin Azerbaycan’a olan destek ve yardımlarının devam edeceği vurgulandı.

NATO, ikili ilişkiler, uluslararası görevler ve eğitim-tatbikat faaliyetlerine de değinildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim ve tatbikat faaliyetlerinin aralıksız devam ettiği belirtildi. Türkiye-Azerbaycan ikili tatbikatı, Dynamic Messenger tatbikatı ve TEKNOFEST 2023 gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği ifade edildi. Ayrıca, Fransa Savunma Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin sonuçları paylaşıldı.

Savunma sanayii ve envantere giren yeni silah sistemleri hakkında bilgi verildi. İki adet Açık Deniz Karakol Gemisi AKHİSAR ve KOÇHİSAR’ın denize indirilmesi ve Pakistan MİLGEM Projesi’nde üretilen PNS BABUR’un geçici teslimi töreninin gerçekleştirileceği duyuruldu. ASFAT’ın yerli ve milli asayiş ve emniyet botu ASBOT için çalışmalar yürüttüğü belirtildi.

Doğal afetlerle mücadele konusunda yapılan çalışmalar aktarıldı. Orman yangınları, deprem bölgelerinde yapılan çalışmalar ve Libya’ya yapılan yardımlara değinildi. Yardımların devam ettiği ve Libya’nın tamamını kapsadığı belirtildi.

Personel ve öğrenci temini faaliyetlerine de değinildi. Başvuruların devam ettiği ve planlandığı şekilde faaliyetlerin sürdüğü bilgisi paylaşıldı.

Son olarak, kahraman ordumuzun gücünü Türk milletinin sevgisinden aldığı ve tüm görevlerini başarıyla yerine getirmeye devam edeceği vurgulandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.