Anadolu Kartalı 2023 Eğitimi Tamamlandı

18.05.2023
A+
A-
Anadolu Kartalı 2023 Eğitimi Tamamlandı

Uluslararası Anadolu Kartalı-2023/2 Eğitimi bu yıl başarı şekilde tamamlandı. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde düzenlenen 50. etkinlik olarak, 3. Ana Jet Üssü’nde bulunan Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi (AKEM) Filo Komutanlığı‘nda 02-12 Mayıs 2023 tarihleri arasında başarıyla gerçekleştirildi. Bu eğitim, milli ve uluslararası unsurların bir araya gelerek gündüz ortak harekat yeteneklerini geliştirmesini, kuvvetler arası karşılıklı desteği artırmasını ve gerçek hayata yakın bir ortamda karma hava harekatı görevlerini planlayıp icra etmelerini sağlamayı amaçladı.

Anadolu Kartalına Hangi Ülkeler Katıldı?

ÜlkeUçaklar
Azerbaycan2xSU-25
Birleşik Arap Emirlikleri4xF-16
İngiltere4xEurofighter Typhoon
Katar5xEurofighter Typhoon
Pakistan5xF-16
NATO1xE-3A
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı2xFırkateyn/Korvet
Hava Kuvvetleri KomutanlığıF-16, F-4E/2020, KC-135R, ANKA-S, AKINCI
Anadolu Kartalı Katılımcıları ce Uçakları

Eğitime Türk Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları unsurları yanı sıra Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Katar, Pakistan ve NATO AWACS unsurları fiili olarak katılırken, ABD, Avustralya, Etiyopya, Fas, Fransa, Gürcistan, İsveç, Kırgızistan, Kuzey Makedonya, Libya, Malezya ve Umman ise gözlemci olarak yer aldı.

anadolu kartalı eğitimi
anadolu kartalı eğitimi

Katılımcılar arasında Azerbaycan’dan 2xSU-25, BAE’den 4xF-16, İngiltere’den 4xEurofighter Typhoon, Katar’dan 5xEurofighter Typhoon, Pakistan’dan 5xF-16, NATO’dan 1xE-3A, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 2xFırkateyn/Korvet ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan F-16, F-4E/2020, KC-135R, ANKA-S ve AKINCI uçakları ile İHA/SİHA’lar da yer aldı.

Katılımcıların Rolleri Nelerdi?

ÜlkeFiili KatılımcılarGözlemciler
TürkiyeTürk Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Hava Kuvvetleri Komutanlığı (çeşitli üslerden)
AzerbaycanFiili
Birleşik Arap EmirlikleriFiili
İngiltereFiili
KatarFiili
PakistanFiili
NATOFiili
ABDGözlemci
AvustralyaGözlemci
EtiyopyaGözlemci
FasGözlemci
FransaGözlemci
GürcistanGözlemci
İsveçGözlemci
KırgızistanGözlemci
Kuzey MakedonyaGözlemci
LibyaGözlemci
MalezyaGözlemci
UmmanGözlemci
Anadolu Kartalı Katılımcıları ve Rolleri

Eğitimin ardından 11 Mayıs 2023 tarihinde Seçkin Gözlemci Günü düzenlendi ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Atilla GÜLAN, Millî Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir HASANOV, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa AVSEVER ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment TATLIOĞLU da bu etkinliğe katıldı. Aynı gün, ulusal basın temsilcileri de bir basın gününde eğitimi takip etti.

anadolu kartalı tatbikatı
anadolu kartalı tatbikatı

Anadolu Kartalı Tatbikatı Süresince Kaç Sorti Atıldı

Türkiye’de genellikle her yıl düzenlenen Anadolu Kartalı Tatbikatı, uluslar arası katılımcılara kapı açıyor. İşte toplam atılan sorti sayıları;

Eğitim DetaylarıDeğerler
Toplam Sorti397
AKEM’deki Toplam Sorti26.500
AKEM’deki Toplam Uçuş Saati41.000 saat
“Havacılık Fotoğrafçıları Günü” Katılımcı Sayısı651 (284 yabancı, 367 Türk)
Sorti Sayıları

Eğitim sürecinde 09-10 Mayıs 2023 tarihlerinde “Havacılık Fotoğrafçıları Günü” (Spotters Days) düzenlendi ve 25 farklı ülkeden 284 yabancı ve 367 Türk olmak üzere toplam 651 ziyaretçi akredite oldu.

Uluslararası Anadolu Kartalı -2023/2 Eğitimi süresince toplamda 397 sorti gerçekleştirildi. AKEM’nin kuruluşundan bu yana yaklaşık 26.500 sorti ve 41.000 saat uçuş yapıldı.

Anadolu Kartalı Hedefleri ve Makale Özeti

Eğitim, milli ve uluslararası katılımcıların bir araya gelerek ortak harekat yeteneklerini geliştirmesi ve karşılıklı desteklerini artırması amacıyla düzenlendi.

Uluslararası Anadolu Kartalı-2023/2 Eğitimi, Avrupa’nın tek taktik hava eğitim merkezi olan 3. Ana Jet Üssü’nde konuşlu Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi (AKEM) Filo Komutanlığı’nda icra edildi.

Eğitimde, gerçeğe yakın harekat ortamında av uçakları ve hava savunma silah sistemleriyle korunan taktik ve stratejik hedeflere karşı karma hava harekatı görevleri planlandı ve icra edildi.

Türk Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları unsurları yanı sıra Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Katar, Pakistan ve NATO AWACS unsurları fiili olarak katıldı. ABD, Avustralya, Etiyopya, Fas, Fransa, Gürcistan, İsveç, Kırgızistan, Kuzey Makedonya, Libya, Malezya ve Umman ise gözlemci olarak yer aldı.

Eğitim sürecinde katılımcılar, çeşitli uçaklar ve İHA/SİHA’larla görevlere katıldı. Örneğin, Azerbaycan’dan 2xSU-25, BAE’den 4xF-16, İngiltere’den 4xEurofighter Typhoon, Katar’dan 5xEurofighter Typhoon, Pakistan’dan 5xF-16, NATO’dan 1xE-3A, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 2xFırkateyn/Korvet ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan F-16, F-4E/2020, KC-135R, ANKA-S ve AKINCI uçakları görev aldı.

Eğitim sonucunda, katılımcıların eğitim seviyeleri yükseltildi, yeni taktik ve tekniklerin denenmesine imkan sağlandı ve kuvvetler arası iş birliği güçlendirildi.

Eğitim sırasında “Havacılık Fotoğrafçıları Günü” düzenlendi ve 25 farklı ülkeden 284 yabancı ve 367 Türk olmak üzere toplam 651 ziyaretçi bu etkinliğe katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.