MUV Özelliği Nedir?

17.05.2023
A+
A-
<strong>MUV Özelliği Nedir?</strong>

Askeri alanlarda birçok farklı uygulama yer alırken görev alanları ile ilgili her bir detay ise kayıt altında tutulan evraklarla bildirilir. Askerlik sistemi içinde evrak alanına yer kaplamaması ya da genel kullanım için uygun olması nedeni ile bazı kısaltmalardan faydalanılmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olmayanlar için her ne kadar anlamsız olan kelime ya da sayı bütünü olsa da konu hakkında deneyimli olan kişiler bilgilere anında sahip olabilmektedir.

MUV özelliği ise askeri alanlarda yer alan bölümlerden birisidir. MUV olarak kısaltılmış olan kelimenin aslı muvazzaftır. Muvazzaf kelimesi görevli ve sorumlu ya da kendine görev verilmiş olan kişi olarak tanımlanır. Bu tanıma bakıldığında MUV özelliği ile ilgili olarak askeri alanda görev alanının belirlenmesi olarak ifade edilebilir.

Askerlik alanındaki görev alanının tanımlanması olan MUV özelliği yirmi yaşını doldurmuş ve de silah altına alınmış olan kişiler için kullanılmaktadır. Askerliğin ilk günü itibari ile başlayıp teskere tarihine kadar her asker muvazzaf olarak görev alır.

MUV özelliği alanı acemi birliği yerinde kişinin hangi alanda görevlendirilmeye yönelik olarak eğitim ya da kurs alacağını ifade ederken ayrıca alınan kurs ve eğitim sonrasında bu konu ile de usta birliğinde görev almaya başlatılırlar.

MUV Özelliği Boşsa Ne Anlama Gelir?

MUV özelliği silah altına alınan ve askeri alanda görevlendirilen tüm kişiler için görev alanının belirlenmesi ile belli kısaltmalar ile kayıt altına alınır. MUV özelliği genel olarak kişinin hangi alanda görev alabileceğine dair olarak belirmenin daha kısa sürede ifade edilmesi anlamına gelir.

MUV özelliği alanında yer alan bilgi askeri alanda silahaltına alınan kişi hakkında bilgi sunan temel çalışma olmak ile beraber sistem sürekli olarak bu bilgiler ile şekillenmemektedir. Alanına bu özellik bilgileri sadece belirtilen genel bir özellik olarak ifade edilebilir. Bu alanda yer alan bilgiler altında kesin olarak kurs ya da eğitim alınarak usta birliğinde net olarak görev alacağına dair kesin bilgi demek doğru olmaz. Sadece konuda aday olabilir, değerlendirilebilir şeklinde bir ifadedir.

MUV özelliği boş olması durumu ise karşılaşılan bir durumdur. Sistem tam olarak belli bir kaide içinde işlemektedir. Bilgisayar ortamında yapılan taramada TSK ihtiyaçlarına göre gerçekleştirilen sınıflandırma bulunmaktadır. Bu sınıflandırma ise eğitim düzeyine ya da ihtiyaç alanlarına göre değişmektedir. MUV özelliği alanında herhangi ifadenin olmaması ve bırakılması silahaltına alınan kişinin görevlendirilmeyeceği anlamına gelmemektedir.

MUV özelliği boş olan kişiler ile ilgili olarak askeri alanda özellikle usta birliğine geçiş sonrasında kişinin özelliklerine göre uygun bir görevlendirme alanına sevk edilecektir.

MUV Özelliği Yanında Yer Alan Bilgi Ne Anlama Geliyor?

Askeri disiplin içinde uzun yıllar öncesinden günümüze kadar uzanan bir sistem yer almaktadır. Disiplinin ön planda yer aldığı sistem içinde aynı zamanda belirlenen belli terim ve uygulamalara yer açılır.

MUV özelliği ile belli bir tanımdan söz edilmek ile beraber görevlendirilebileceğinden ziyade belirlenen konu hakkında eğitim alınabileceği ifade edilir. MUV özelliği yanında yer alan bilgi ise görev ile ilgili bilgi sunar.

MUV özelliği yanında yer alan terimler son derece fazladır. Bu görev ve terimler TSK tarafında belirlenen seçimlerdir. Örneğin MUV özelliğinin yanında is-302 yazılı olduğunu varsayarsak istihkâm eğitimini 302 derecesinde alacağınız ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra özelliklerde kara birlik yazılı ise sınıf alanında da ne yazdığı önem taşımaktadır. Tüm bu detaylara dikkat edildiğinde belirlenen eğitim alanında görev alma ihtimaliniz ortaya konur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mehmet dedi ki:

    Benim muv Kısmında Komuta Katı Hizmetler yazıyor ne anlama geliyor Kütahya Hava er eğitim Tugay komutanlığı

    1. Samet dedi ki:

      Kardeşim aynı yere çıkmışız benimle iletişime geçebilir misin