MSÜ Başvuru ve Tercih Nasıl Yapılır 2023

04.05.2023
A+
A-
MSÜ Başvuru ve Tercih Nasıl Yapılır 2023

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), ülkemizin askeri gücünü oluşturan önemli kurumlardan biridir. MSÜ bünyesinde yer alan Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulu, gençlerin askeri kariyere adım atmasını sağlamaktadır. Eğer siz de bu kurumlarda okumayı hedefliyorsanız, MSÜ başvuru ve tercih işlemleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

MSÜ Başvuru Tarihleri 2023

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının herhangi birisine başvurmak isteyen öğrenciler tercihlerini 03-25 Mayıs 2023 tarihleri arasında yapmaları gerekmektedir. Bu tarihler arasında başvurularını tamamlamayan adaylar 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılmayacaktır.

MSÜ Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

MSÜ’ye başvurmak isteyen adayların öncelikle lise mezunu olmaları gerekmektedir. Ayrıca, erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamalıdır. 2023 MSÜ başvuru işlemleri, Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen tarihler arasında yapılmalıdır. Başvurular, internet üzerinden yapılmaktadır. Adayların, başvuru esnasında istenen belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru kılavuzu için tıklayın. (2023 MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ ASKERİ ÖĞRENCİ ADAY BELİRLEME SINAVI (2023-MSÜ) VE ASKERİ ÖĞRENCİ TEMİNİ KILAVUZU)

Başvuru yapmak için tıklayınız.

MSÜ başvuru işlemleri için gereken belgeler şunlardır:

 • Lise diploması veya geçici mezuniyet belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (pasaport veya da ehliyet)
 • Askerlik durum belgesi (erkek adaylar için)
 • Sağlık raporu
 • Şehit / Gazi Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı

Başvuru işlemlerinin ardından adaylar, MSÜ tarafından belirlenen sınavlara girmeye hak kazanırlar. Sınavlar, genel kültür, matematik, fizik, kimya ve biyoloji gibi konulardan oluşmaktadır.

Şehit ve Gazi Öğrencilerin Dikkatine

SGK’dan alınan “Şehit/Gazi Yakını” belgesi istenen formatta sisteme yüklenecektir. Başvuru esnasında bu “Bilgilerim” alanındaki “yükle” düğmesi ile bu belge sisteme yüklenecektir.

Şehit/gazi çocuklarının 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılmasıyla ilgili olarak; adayların 2023-MSÜ Sınavında aldıkları puana %10 puan ilavesi yapılacak ve %10 puan ilavesi sonrasında belirlenen çağrı baraj puanı şartını sağlayan adaylar 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılacaktır.

Hava Harp Okulu Başvuruları

msü subayları, tercih aşamaları
msü subayları, tercih aşamaları

HHO için yapılacak seçim aşamalarına sadece ilk tercihi Hava Harp Okulu olan adaylar arasından MSÜ-SAY puan sırası ve çağrı kontenjanına göre çağrı yapılacaktır. Hava Harp Okulunu ikinci ve sonraki tercihlerine koyan adaylar HHO için aday olamayacaklardır.

Boy kilo sınırları: Hava Harp Okulu adayları için (hem erkek hem kadın adaylar için) uygulanacak boy-kilo sınırları kılavuzda belirtilen tablodaki 165-190 cm (dahil) arasında olacaktır.

MSÜ’de Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuruları

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulunu tercih eden adaylardan çağrı kontenjanına girenler mülakat aşamasını müteakip Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavına alınacaktır. Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, teori ve çalgı performansı olmak üzere iki ana bölümden oluşacaktır.
Güzel Sanatlar ve Konservatuvar Liseleri programlarından mezun olacak/olan adaylar, MSÜ sınav puanına bakılmaksızın (puanı hesaplanan adaylardan) öncelikli olarak sınavlara çağrılacaktır.

msü öğrencileri

Diğer Lise ve Dengi Okullardan mezun olacak/olan adaylar arasından 1’inci tercihi Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu olan adaylar genel puan türüne göre sıralanarak kalan kontenjan miktarı kadar aday sınavlara çağrılacaktır. Harp okulları veya diğer Astsubay Meslek Yüksekokulları için çağrıya hak kazanan adaylar, tercihleri arasında Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu yer alıyor ise tercih sırasına bakılmaksızın Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı‘na alınacaklardır.

Harp okullarına hangi adaylar kabul edilecek?

Okul AdıCinsiyetBaşvuru Şartları
Kara Harp Okulu Sayısal (KHO-Sayısal)K & ELisans tercihleri içinde MF-3 puan türünden başvuru yapacaklar
Kara Harp Okulu Eşit Ağırlık (KHO-Eşit Ağırlık)K & ELisans tercihleri içinde TM-3 puan türünden başvuru yapacaklar
Kara Harp Okulu Sözel (KHO-Sözel)Yalnızca erkekLisans tercihleri içinde SÖZEL-2 puan türünden başvuru yapacaklar
Deniz Harp Okulu (DHO)K & ELisans tercihleri içinde MF-4 puan türünden başvuru yapacaklar
Hava Harp Okulu (HHO)K & ELisans tercihleri içinde TM-2 veya TS-2 puan türünden başvuru yapacaklar
Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Deniz Harp Okulu (SG-DHO)K & ELisans tercihleri içinde MF-4 puan türünden başvuru yapacaklar
MSÜ Harp Okulları Başvuru Listesi

Astsubay Meslek Yüksekokullarına kimler başvurabilir?

Kara Astsubay Meslek YüksekokuluYalnızca erkek– 19 yaşını tamamlamış olmak – Lise veya dengi okul mezunu olmak – Fiziksel yeterlilik şartlarını taşımak
Deniz Astsubay Meslek YüksekokuluYalnızca erkek– 19 yaşını tamamlamış olmak – Lise veya dengi okul mezunu olmak – Fiziksel yeterlilik şartlarını taşımak
Hava Astsubay Meslek YüksekokuluYalnızca erkek– 19 yaşını tamamlamış olmak – Lise veya dengi okul mezunu olmak – Fiziksel yeterlilik şartlarını taşımak
Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Deniz Astsubay Meslek YüksekokuluYalnızca erkek– 19 yaşını tamamlamış olmak – Lise veya dengi okul mezunu olmak – Fiziksel yeterlilik şartlarını taşımak
Bando Astsubay Meslek YüksekokuluYalnızca erkek– 19 yaşını tamamlamış olmak – Lise veya dengi okul mezunu olmak – Fiziksel yeterlilik şartlarını taşımak
MSÜ Astsubay Meslek Yüksekokulları Başvuru Listesi

MSÜ Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır?

MSÜ tercih işlemleri, Milli Savunma Üniversitesi tarafından belirlenen tarihler arasında elektronik ortamda gerçekleştirilir. Adaylar, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile “https://ais.osym.gov.tr” adresinden sisteme giriş yaparak tercihlerini yapabilirler.

Tercih işlemleri sırasında adayların dikkat etmeleri gereken noktalar şunlardır:

 • Tercihler, sınavda sorulabilecek tüm konuları kapsayacak şekilde yapılmalıdır.
 • Adaylar, tercihlerini yaparken, tercih ettikleri programın eğitim süresi, mezuniyet sonrası iş imkanları, mezunların atanabileceği kadrolar ve diğer detayları hakkında bilgi edinmeli ve bu bilgileri tercihlerinde değerlendirmelidirler.
 • Tercihler tamamlandıktan sonra, tercih listesi kontrol edilmeli ve doğru olduğundan emin olunmalıdır.
 • Tercihlerin sonuçları, tercih işlemlerinin tamamlanmasından sonra belirtilen tarihlerde adayların erişimine açılacak olan “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinde ilan edilecektir.
 • Adaylar, tercih sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına yerleştirildikleri takdirde, belirlenen tarihler arasında belgelerini teslim etmeleri gerekmektedir.

MSÜ tercih işlemleri hakkında daha detaylı bilgiye, Milli Savunma Üniversitesi’nin resmi web sitesinden veya ÖSYM’nin internet sitesinden erişebilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.