Anal Fistül – Anal Fissür – Anal Apse Bekçiliğe Engel Mi?

28.10.2019
A+
A-
Anal Fistül – Anal Fissür – Anal Apse Bekçiliğe Engel Mi?

 

Anal bölgesi biyolojik yapısı gereği çok fazla sinir ucu bulundurduğundan dolayı oldukça hassas bir yapı olma özelliği taşır. Özellikle uzun süreli olarak gelişen kabızlık ve ishal durumlarında bu bölgede yırtılmalar meydana gelebilmektedir. Bu gibi sebeplerle bazı rahatsızlıklar baş gösterebilmektedir.

Bu rahatsızlıklardan birisi olan anal fissür en basit tanımı ile makat bölgesinde oluşan çeşitli çatlaklardır. Bu rahatsızlığı çeken kişiler ağrı ve acı hissi duyarlar. Çatlağın boyutuna bağlı olarak kanama da gözlemlenebilir. Tedavi edilmesinde uygun, yüksek lif içerikli bir diyetin yanında ilerlemiş rahatsızlıklarda ilaç kullanımı da uygulanabilir. En uygun tedaviye alanında uzman bir hekim karar verecektir.

Anal fistül, bağırsaktaki son kısım ile anüs bölgesindeki deri arasında gelişme gösteren küçük tünel yapısındaki anormal yapılardır. Genellikle bir enfeksiyon sonucunda oluşmuş apse buna sebebiyet verir. Rahatsızlık ve tahriş gibi hissiyatlara sebep olur. Çoğu durumda kendi başına iyileşmez, cerrahi bir müdahale gereklidir.

Anal apse, makat bölgesi çevresinde oluşan apselerdir. Bu bölgede oluşan şişlik, ağrı, yanma gibi belirtilerle kendini gösterir. Tedavisi gerekli zamanda yapılmazsa ciddi sorunlara neden olabilmektedir. İlerleyen rahatsızlıklarda anal fistül gelişebilmektedir. Tedavisi cerrahi müdahaleler ile gerçekleştirilmektedir.

Sağlık Yönetmeliğine Göre Bu Hastalıklar Bekçiliğe Engel Mi?

 

Adayların başvuru ile birlikte yanlarında sağlık raporu bulundurmaları gerekmektedir. Bu sağlık raporları Sağlık Yönetmeliği baz alınarak incelenir. Kişi A bendi içerisinde bulunan maddelere uyuyorsa adaylığı kabul edilirken, B, C ve D bendinde bulunan adaylar reddedilir.  Anal fistül – anal fissür – anal apse bekçiliğe engel mi, yönetmelik içerisinde hangi bölümde bulunmaktadır?

Bu hastalıkların bekçiliğe engel olup olmadığını bulmak için A bendinde bulunan şu madde incelenmelidir.

  • Komplikasyon olmadan tamamen iyileşmiş Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fissür, anal fistür, anal apse ameliyatları bekçiliğe engel değildir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen maddede de açıkça belirtildiği gibi bu hastalıkların hiçbiri bekçilik için bir engel oluşturmaz. Hastalıkların cerrahi olarak tedavisinden sonra izlenerek belirtilerin tamamıyla şifa bulmuş olması bekçi olabilmeniz için yeterlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.