Eklem Faresi Bekçiliğe Engel Mi

29.10.2019
A+
A-
Eklem Faresi Bekçiliğe Engel Mi

 

Geçtiğimiz yıllar içerisinde çok fazla revaç gören bekçilik mesleği alımların başlaması ile adayların ilgi gösterdiği bir meslek haline geldi. Bekçi olmak isteyen birçok aday bu mesleğe yapılan alımları ve gerekli şartları araştırmakta. Bekçilik için adaylardan belirli bir ruhsal ve fiziksel yeterlilikte olmaları bekleniyor. Hareketi kısıtlayan birçok fiziksel hastalık bekçilik alımı yapılırken engel sayılmakta. Bunun gibi fiziksel hastalıklardan eklem faresi bekçiliğe engel mi?

Bekçi alımlarında uygulama yapılırken kişilerden birer sağlık raporu getirmeleri istenir. Adayın durumu Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeli içerisinde belirtilen maddeler ile karşılaştırılarak kişinin bekçiliğe alınıp alınılmayacağına karar verilir. Alımlar için Sağlık Yönetmeliğinin sadece A bendi geçerli olup diğer kısımlara giren adaylar geçersiz sayılacaktır.

Sağlık Yönetmeliğine Göre Eklem Faresi Bekçiliğe Engel Mi?

 

Sağlık yönetmeliğinde geçen madde şu şekildedir:

  • Bu sisteme ait sahip olunan kronik hastalık, sürekli diyet ya da ilaç tedavisi ile kontrol edilebilen bir hastalık, organ ve sistem faaliyetlerini etkileyen bir hastalık, sakatlığı olanlar ya da organ eksikliği olanlar öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde direkt olarak ifade edilmemiş tanılarda ise kişinin muayenesini gerçekleştiren uzman doktor, hastalığın seviyesini ve ilerleyişini dikkate alarak kişinin bekçilik mesleği için uygun olup olmadığına karar verir.

Eklem faresi genel olarak diz eklemi çevresinde görülmekle birlikte kalça, dirsek ve diğer eklemlerde de rastlanabilen, küçük boyutlu cisimlerdir. Eklem çevresinde, sinoviyumda ya da eklem sıvısında görülen kıkırdak ya da kemir parçalarıdır.

2019 yılında son olarak yapılan değişiklikte ise açıklanan madde şu şekildedir.

  • Eklem faresi, eklem içi yabancı cisim, eklemlerin şekil ya da fonksiyon bozuklukları ile her türlü eklem cerrahisi bekçilik için engeldir.

Sağlık Yönetmeliği içerisinde açıklananlara göre eklem faresi bekçiliğe engel mi sorusunun cevabı evet olacaktır. Ancak tedaviyi yapan uzman doktor gerekli incelemeleri yaptıktan sonra hastalığın ilerleyişinin zayıf olduğuna ve kişinin hareketini kısıtlamayacağına karar verebilir. Bu durumda ise kişinin bekçi olmasında herhangi bir engel gözükmez. En doğru karar alanında uzman bir doktor tarafından muayene olunduktan sonra uzman doktor tarafından verilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.