Psikolojik İlaçlar ve Polislik

30.10.2019
A+
A-
Psikolojik İlaçlar ve Polislik

 

İçinde olduğumuz yıl itibari ile açıklanan 15 bin kişilik alım ile polis olmak isteyen adayların heyecanları yükselmiş durumda. Birçok aday bu mesleğe başvurmak için hazırlanmakta. Aday alımları yapılırken kişilerin fiziksel ve ruhsal sağlık durumları incelenip buna göre öğrenciliğe kabul edilip edilmeyecekleri kararlaştırılıyor. Ruhsal yönden kişinin durumu incelenirken sahip olunan psikolojik hastalıklar, kullanılan psikolojik ilaçlar ve polislik için tüm bu etkenlerin bir engel olup olmayacağı araştırılıyor. Bu konuda rehber olarak ile açıklanan sağlık yönetmeliği baz alınıyor.

Sağlık Yönetmeliğine Göre Polisliğe Engel Olan Psikolojik Durumlar

 

 • Geçmişinde ya da devam etmekte olan bir ruhsal hastalığı, hafif ya da orta derece konuşma bozukluğu, intihar girişimi, kişilik bozukluğu olan polis adayları kabul edilmezler.
 • Onikofaji (tırnak yeme) ya da trikotilomani (kaş, kirpik, saç yolma) gibi sorunlara sahip olan kişiler polisliğe kabul edilmez.
 • Aşağıda adı geçen tüm ruhsal bozukluklar da polislik için engel oluşturmaktadır. Bu ruhsal bozukluklar:
 1. Depresyon bozuklukları
 2. Anksiyete bozukluklar
 3. Uyum bozuklukları
 4. Obsesif kompulsif ya da benzeri bozukluklar
 5. Travma ve stresör ile bağdaştırılan bozukluklar
 6. Disosiyasyon bozukluklar ya da bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar
 7. Dikkat eksikliği ya da hiperaktivite bozuklukları
 8. Yeme, uyku bozuklukları
 9. Kendine zarar verme girişimi şeklinde sıralanabilir.
 • Psikotik bozukluklar (tek psikotik atak, kısa psikotik bozukluk, şizopital bozukluk, sanrılı bozukluk, şizofreniform bozukluk, şizofreni, maddeye bağlı psikoz, psikotik özellikli depresif bozukluklar, siklomitik bozukluk, başka türlü adlandırılamayan psikotik bozukluklar) polislik için engeldir.
 • Güncel tedavi algoritmalarına göre devam eden tedavi ile iyileştirilememiş olan madde ve alkol bağımlılığı polislik için engeldir.

Polis olmak için aday olan kişilerin hastalık durumları raporlar incelendikten sonra kurul tarafından değerlendirilir ve araştırması yapılır. E-nabız sistemi içerisinde yer almakta olan psikolojik ilaçlar ve polislik için engel oluşturup oluşturmayacakları, depresyon ilaçları ve kullanılan tedavi, psikiyatrik geçmiş, yapılan tüm doktor ziyaretleri ve konulan tanılar incelendikten sonra değerlendirme yapılır ve başvuru yapan aday hakkında son bireysel karar verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.