Diş Seyrekliği – Ayrıklığı Bekçi Olmaya Engel Mi

01.11.2019
A+
A-
Diş Seyrekliği – Ayrıklığı Bekçi Olmaya Engel Mi

 

İçinde bulunduğumuz dönemde hazır gıdalar ve şeker tüketiminin çok fazla yaygınlaşması sonucunda diş rahatsızlıkları çeken kişilerin sayısı çok fazla yükseldi. Kişilerin bu rahatsızlıkları tedavi edilmediği takdirde ise diş kaybına kadar ilerleyebilir. Bu gibi rahatsızlıklar yaşayan kişiler bu durumun bekçilik mesleğinden yararlanmak için engel olup olmadığını merak ediyor.

Mahalle ve çarşı bekçisi mesleğine alım yapılması sürecinde bilindiği üzere Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği içerisinde belirtilen şartlar ve direktifler baz alınıyor. Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık yönünden değerlendirilmesi için gerekli bütün şartlar yönetmelik içerisinde bulunmaktadır. Ağız ve diş sağlığı ayrı bir kategori olarak yönetmelik içerisinde mevcuttur. Kişilerin alımına onay verilebilmesi için kişinin yönetmeliğin a bendi içerisinde geçen şartlara uygunluk sağlaması gerekmektedir. Yönetmelik ağız ve diş sağlığı kategorisine göre diş seyrekliği – ayrıklığı bekçi olmaya engel mi? 

Yönetmelik Ağız ve Diş Şartları

 

  • Ön gruptaki tüm diş eksiklikleri öğrencilik için engeldir.
  • Ön grup dışındaki 5 ya da 5’ten fazla diş eksiklikleri öğrencilik için engeldir.
  • Üçüncü büyük azı dişleri bulunmuyor ise eksiklik olarak değerlendirilmez.
  • Okluzyonda (kapanış) ve fonksiyonu olmayan gömülü dişler ya da tedavisi yapılmamış olan mevcut diş kökleri eksik olarak sayılmaktadır.
  • Sabit protez ya da diş implant tedavisi ile giderilen durumlarda eksik sayılmaz.
  • Alt ve üst dişler arasında 3mm’den fazla miktarda olan alt çenenin gerilikleri öğrencilik için engel oluşturur.
  • Alt ve üst dişler arasında 3mm’den fazla miktarda olan alt çene ilerilikleri öğrencilik için engel oluşturur.
  • 6mm’den fazla miktarda bulunan open-bite rahatsızlıkları öğrencilik için engel oluşturmaktadır.
  • Çene eklemine ait rahatsızlıklar, trismus- konstrüksiyon ya da ankilozları, kemik iltihaplanmaları ve tüm şekil bozuklukları öğrenci alımında engeldir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği içerisinde açıklanan diş seyrekliği – ayrıklığı bekçi olmaya engel mi sorusunun cevabı maddelerde belirtilen durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer kişiler herhangi bir şekilde oluşmuş diş eksikliklerine gerekli olan tedavi yöntemini uygulamış ise o dişler eksik olarak nitelendirilmemektedir. Ayrıca diş üzerinde uygulanan kanal tedavisi ve yapılan dolgular da eksik diş olarak nitelendirilmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.