Anıtkabir Saygı Nöbetçisi Olmak için Aranan Şartlar Nelerdir?

20.05.2020
A+
A-
Anıtkabir Saygı Nöbetçisi Olmak için Aranan Şartlar Nelerdir?

Yükümlü askerlik süresince vatandaşlar ordunun birden çok alanında görevli niteliğindedir Kimi görevler ordudaki birtakım işler için olsa da bazı görevle halk ve ordu arasında şanlı bir bağlantıyı oluşturur. Bunlardan biri olan Anıtkabir’deki sayı nöbetçileri Mustafa Kemal Atatürk için sayı nöbetlerini en iyi şekilde yerine getirmekte ve turistlerinde her zaman yoğun ilgisini çekmektedir.

ANITTEPE SAYGI NÖBETÇİSİ NEDİR?

Ankara’da Anıttepe’de bulunan Mustafa Kemal Atatürk için yaptırılmış anıt mezarı olan Anıtkabir her yıl milyonlarca insanı ağırlamaktadır. En çok ziyaret edilen günler özellikle milli bayram ve törenlerdir. Bu şekilde yediden yetmişe her ziyarete gelen vatandaşın yoğun ilgisi birçok nesne üzerinde olduğu gibi diğer taraftan asıl ilgi saygı nöbetindeki askerlerindir. İki saat boyunca hareket etmeden nöbet tutan askerler özel bir eğitime alınır ve özen ile seçilir.

Atatürk’e duyulan saygıyı sembolize eden nöbet tutan Anıtkabir saygı nöbetçisi olmak için aranan en temel özellik askere gitmiş olmaktır. Saygı nöbetçileri kısa dönem ve uzun dönem askerlik yapmış olanlar arasından seçilmektedirler. Bu askerler Anıtkabir’in içinde bulunan birlikte görev alıp, iki saat boyunca hareket etmezler.

SAYGI NÖBETÇİSİ OLMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Anıtkabir’de toplamda altı adet saygı nöbetçisi bulunmaktadır. Bu nöbetçilerin ise iki tanesi bayrak direğinin yanında, diğer ikisi aslanlı yolun baş kısmında ve sona kalan ikisi ise mozole binasının girişinde bulunmaktadır. Bununla birlikte yapılan düzenlemeler ile birlikte törenlerde saygı nöbetçilerinin yeri değişiklik göstermektedir.

Askerlerde arana temel özelliklerden en önemlilerinde biride vücutlarının görünen yerlerinde dövmelerinin ve yara izinin olmamasıdır. Askerlerin en az 1,80 cm boyunda olmalarına ise ayrıca özen gösterilmektedir.

Askerler kımıldamadan durabilmeleri için ise konsantrasyon ayrıca koordinasyon eğitiminden geçmektedirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.