Kadın Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

21.05.2020
A+
A-
Kadın Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Son yıllarda popülerliği oldukça artan ve vatandaşların sıkça başvuru yaptığı bekçilik mesleği yeni bir meslek grubu olması nedeniyle vatandaşların akıllarında oldukça fazla soru işareti bırakmaktadır. Bekçilik mesleği polislik mesleği ile oldukça benzer özellikler taşıdığı için bekçilik mesleğini polislik mesleği ile karıştıran yüzlerce vatandaş bulunmaktadır. Bu nedenle kadın vatandaşlarımızın bekçilik mesleği yapıp yapamayacağı birçok vatandaş tarafından merak edilmektedir. Bu yazımızda sizlerle kadın vatandaşlarımızın bekçilik mesleği yapıp yapamayacağı ile ilgili bilgilendirmeler yapacağız.

Bekçilik mesleği henüz çok yeni bir meslek grubu olması nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sınırlı alımlar yapılmaktadır. Tıpkı polisler gibi bekçiler de geceleri sokak, mahalle ve caddelerin güvenliklerinden sorumludurlar ve Emniyet Genel Müdürlüğü bekçi alımını her geçen gün arttırmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre kadın vatandaşların bekçi olması için herhangi bir engel bulunmamaktadır ancak şu anda sadece erkek adaylardan alım yapılmaktadır. Ayrıca PÖH alımlarında kadın vatandaşlara kontenjan açılacağı belirtilmişti fakat şu anda bekçi seçimleri sadece erkek vatandaşlar arasından yapılmaktadır.

Kadın Bekçi Alımı Var Mı?

Bekçi alımlarında kadın bekçi alımı yapılması için küçük bir düzenleme yeterlidir ve bekçilik mesleğine talep kadın vatandaşlardan da oldukça fazladır. Ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamaya göre kadın bekçi alım şu an Emniyet Genel Müdürlüğü’nün gündeminde bulunmamaktadır.

Kadın Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Bekçi olmak için gerekli olan şartlardan bazıları en az ilkokul veya dengi bir okuldan mezun olmuş olmak, en az 1 metre 67 cm boyuna sahip olmak, 18 ile 31 yaşları arasında bulunmaktır. Ayrıca bekçi olmak için adli sicil kaydınızın temiz olması gerekmektedir ve yapılacak olan kontroller sonucunda silah taşımaya uygun ve alkol, uyuşturucu gibi maddelere bağımlı olmamak gerekmektedir.

Belirtmiş olduğumuz fiziksel özellikler erkek bekçi adayları için geçerli şartlardan bazılarıdır, ileride yapılabilecek olan olası kadın bekçi alımlarında bu şartlar mutlaka değiştirilecektir.

Sonuç olarak şu an için kadın vatandaşların bekçi olabilmeleri mümkün değildir fakat ileride yapılacak olan olası bir açıklama ile kadın bekçi alımı yapılabilir. Yönetmeliklerde kadın bekçi alımı için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.