Antidepresan Kullanımı Polisliğe Engel Mi?

03.06.2020
A+
A-
Antidepresan Kullanımı Polisliğe Engel Mi?

Bu yazımızda sizlerle antidepresan gibi psikiyatrik ilaçların polislik mesleğine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Polislik mesleği halk arasında kutsal bir meslektir ve polisler halk güvenliğini korumaktan sorumlu ve devletin sokaklardaki temsilcileri olduğu için polislik mesleğine yapılan alımlarda Emniyet Genel Müdürlüğü oldukça sıkı bir çalışma izlemektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü belirlenmiş olan yönetmeliğe göre polis alımı yapmaktadır ve bu yönetmelik hem polislik mesleğine uygun bir şekilde düzenlenmiştir hemde polis olacak olan polis adaylarının meslek hayatlarında zorlanmamaları için düzenlenmiştir. Bu nedenle bazı sebepler polislik mesleğine kabulde vatandaşlara engel çıkartabilmektedir. İşte antideprasan gibi psikiyatrik ilaçların polislik mesleğine engel olup olmadığı sorusunun cevapları:

İlk olarak antidepresan ilaçları kişilerde görülen depresyon ve distimi hastalıklarını yatıştırmak için hastalara reçetelenen ilaçlar grubudur. Antidepresan ilaçları sadece doktor onaylı reçeteler aracılığı ile alınabilmektedir ve psikiyatristler her hastaya kolay kolay antidepresan ilaçları vermemektedir. Antidepresan ilaçları beyinde bulunan bazı bölgelere direkt olarak etki yaptığı için doktor gözetiminde bu ilaçları kullanmak oldukça önemlidir ve eksik veya aşırı doz bu ilaçları kullanan kişilerin sağlıklarının daha kötüye gitmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle antidepresan ilaçları kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır ve doktorların talimatlarına bütünüyle uyulmalıdır.

Antidepresan Kullanımı Polis Olmayı Engeller Mi?

Polislik mesleği ve polis okullarına yapılacak olan alımlarda Emniyet Genel Müdürlüğü kişilerin fiziksel ve psikolojik sağlıklarına oldukça dikkat etmektedir. Bu nedenle polislik mesleğine ve polis okullarına yapılacak olan alımlarda kişiler sadece Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen yerlerde sağlık testlerine sokulurlar. Bu testlerin sonucunda polis adaylarının hem fiziksel hem de psikolojik sağlıkları ile ilgili bilgiler elde edilir. Bu bilgiler doğrultusunda kişinin polislik mesleğine veya polis okullarına kabulü sağlanır veya sağlanmaz.

Psikolojik rahatsızlık geçiren vatandaşların polislik mesleğine kabulleri mümkün olmamaktadır. Fakat bu hastalığı daha önceden geçirmiş, belirtilerden kurtulmuş ve son iki yıldır semptom göstermeyen polis adayları mesleğe ve polis okullarına kabul edilmektedir. Bu nedenle bu sorunun cevabı sağlık kontrolünüzü yapan doktor tarafından kesinleşecektir.

Sonuç olarak antidepresan kullanan vatandaşlar geçirdikleri rahatsızlıklara göre doktor tarafından belirlenecek olan sonuçlara göre polisliğe kabul edilecek veya edilmeyeceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.