Skolyoz Bekçiliğe Engel Mi?

07.06.2020
A+
A-
Skolyoz Bekçiliğe Engel Mi?

Bu yazımızda sizlerle halk arasında omurga eğriliği olarak bilinen skolyoz rahatsızlığının bekçilik mesleğine engel olup olmadığını tartışacağız. Bekçilik mesleği uzun yıllardır aktif olan bir meslek grubu olsada son yıllarda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan kadrolu bekçi alımları sayesinde bekçilik mesleğinin popüleritesi iyiden iyiye artmıştır. Bekçilik mesleği gerek yüksek ücretleri gerek devlet güvencesi altında olması ve memuriyet sınıfına dahil edilmesi sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Bekçi olmak için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre bekçi alımı yapılmaktadır. Bu yönetmelikte bazı sağlık problemlerine sahip olan kişiler mesleğe kabul edilmezler. Bazı hastalıklarda ise tedavi sürecine bakılır. İşte omurga eğriliği bir diğer ismi ile skolyoz hastalığının bekçilik mesleğine engel olup olmayacağının cevabı:

Skolyoz Nedir? Skolyoz Olan Bekçi Olabilir Mi?

İlk olarak halk arasında omurga eğriliği olarak bilinen skolyoz rahatsızlığı omurganın sağa veya sola eğilmesidir. Bu rahatsızlığın kesin olarak sebepleri bilinmesede yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalığın sebebi gelişim bozukluğuna bağlanmıştır. Bu hastalığın en sık görülen belirtisi ise kalça bölgesiyle omuzların birbirine simetrik olarak görünmemesidir. Bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür ve cerrahi veya cerrahi olmayan tedavi olarak ikiye ayrılır. Cerrahi olmayan tedavi yönteminde korse yardımı ile hastaya tedavi uygulanır ve cerrahi olmayan tedaviler yalnızca eğriliğin derecesi 25 ile 40 derece olan hastalar arasında geçerlidir. Eğriliğin derecesi 40 derece ve üstünde olan hastalar için cerrahi tedavi yöntemi uygulanır ve operasyon sırasında sırt veya bele yerleştirilen çubuk ve vidalar sayesindde kişinin tedavisi tamamlanmış olur.

Bekçilik mesleğine yapılacak olan alımlarda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu açıklamalara göre skolyoz hastalığı bulunan her bekçi adayı mesleğe kabul edilmemektedir. Yukarıda belitmiş olduğumuz derecelere göre skolyoz hastalığı bulunan ve omurga eğrilik derecesi 0 ile 10 derece arasında olan bekçi adayları mesleğe kabul edilirler. Fakat omurga eğrisinin derecesi 10 derece ve üstü olan bekçi adayları mesleğe kabul edilmezler. Bu derecenin ölçümünü bekçi adayları kendileri yapamazlar ancak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan tam teşekküllü hastanelerde bu testlerin yapılması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.