Diş Teli Askerliğe Engel Mi?

09.06.2020
A+
A-
Diş Teli Askerliğe Engel Mi?

Bu yazımızda sizlerle diş teli bulunan asker adaylarının dişlerinde bulunan tel dolayısıyla askere alınıp alınmayacağını tartışacağız. Askerlik ülkemizde 20 yaşını geçmiş olan her erkek vatandaşa zorunlu bir görevdir. Askerlik sadece erkeklere zorunlu bir görev olmakla kalmayıp bazı erkek vatandaşlar askerliği meslek olarak yapmaktadırlar. Ülkemizde asker alımları Türk Silahlı Kuvvetlerinin kontrolü altında yapılmaktadır ve askerliğe yapılan ve yapılacak olan alımlarda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre bazı sağlık sorunlarını taşıyan vatandaşlar askerliğe alınmamaktadır. Ülkemizde askere gidecek olan erkek vatandaşların en çok araştırdığı konulardan birisi olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sağlık yönetmeliğine göre diş telinin askerlik görevi ve mesleğine engel olup olmayacağının işte cevabı:

Diş Teli Asker Olmaya Engel Olur Mu?

İlk olarak diş telinin insanların dişlerine takılmalarının amacı kişilerde bulunan bozuk diş yapılarının düzeltilmesidir. Bazı vatandaşlarda doğuştan veya herhangi bir kaza sonrasında ağız yapılarında bozukluklar oluşur. Bu durumda kişilerdeki bu bozuklukları gidermek için diş telinin önemi oldukça büyüktür. Aynı zamanda sadece diş için değil çene yapısını düzeltmek için de diş teli kullanılır.

Diş telinin askerlik görevine herhangi bir engel oluşturup oluşturmayacağı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sağlık yönetmeliğinde belirtilmiştir. Bu yönetmeliğe göre asker adaylarında diş teli bulunmasının askerlik görevine ve mesleğine herhangi bir engeli bulunmamaktadır. Diş telinin varlığı asker adayları tarafından oldukça düşünülen bir konudur ve bu konu adaylar tarafında sıkça araştırılmaktadır. Diş telinin olması askerde sizlere verilecek olan görevleri etkileyebilmektedir ancak diş telinin bulunması askerlik görevine direkt olarak engel olmamaktadır. Sonuç olarak ülkemizde sıkça araştırılan konulardan birisi olan Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık yönetmeliğine göre asker adaylarında diş teli bulunması kişilerin askerliğine herhangi bir engel oluşturmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Volkan dedi ki:

  Yazı için teşekkürler yedek astsubaylıkta vs. Diş telinin aylık bakımı için izin verirler mi ?

  1. admin dedi ki:

   Evet izin verirler.

   1. Berat dedi ki:

    Peki ben Hatay İskenderun a Denizcilik olara gideceğim er olarak acaba bunun için izini alabilir miyim

 2. Ömer dedi ki:

  6 aylıgına er olarak gidicem aylık bakım için izin veriyorlarmı acaba