Göz Tembelliği Astsubaylığa Engel Mi?

11.06.2020
A+
A-
Göz Tembelliği Astsubaylığa Engel Mi?

Bu yazımızda sizlerle göz tembelliğinin astsubaylığa engel olup olmadığını tartışacağız. Astsubaylık görevi ülkemizde oldukça popüler bir araştırma konusudur. Ülkemizde 20 yaşını tamamlamış olan her erkek vatandaş için zorunlu görev olan askerlik görevi her erkek vatandaşa zorunlu olması nedeni ile koşulları oldukça fazla bir şekilde araştırılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlemiş olduğu kurallara göre astsubaylığa da her erkek vatandaş alınmamaktadır. Astsubaylık alımı yapılmadan önce asker adayları bir takım testlerden geçmektedirler. Türk Silahlı Kuvvetleri astsubaylığa alınacak olan erkek vatandaşların sağlıklarının askerlik görevine uygun olması ve orduda herhangi bir problem yaşanmaması için bir sağlık yönetmeliği oluşturmuştur. İşte bu yönetmeliğe göre göz tembelliğinin askerlik görevine engel olup olmadığının cevabı:

Göz Tembelliği Nedir? Göz Tembelliği Astsubay Olmaya Engel Midir?

Öncelikle göz tembelliği gözlerde hiçbir problem olmamasına rağmen bir gözün diğer göze göre daha düşük görme kapasitesine sahip olması nedeni ile oluşan bir hastalıktır. Göz tembelliği 3 farklı kategoriye ayrılır ve bunlar kırma sorunları, şaşılık sorunları ve diğer göz tembellikleri hastalıklarıdır. Göz tembelliği rahatsızlığı vatandaşları yüzde 2 si ila yüzde 4 ünde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır ve tedavisi mümkündür. Bu nedenle küçük yaşlarda göz muayanesi yaptırmak oldukça önemlidir.

Astsubaylığa yapılacak olan alımlardan önce sadece askeri hastanelerde adaylar testten geçirilmektedir. Görme ile ilgili bu hastanelerde 3 farklı test yapılmaktadır. Bu testler okuma ve okuduğunu anlama testi, gözlük kullanan vatandaşların gözlük numaraları testi ve bazı makine testleridir. Göz numarası testinde iki gözün derecesinin toplamı 14 ve yukarısı olan asker adayları askerliğe uygun görülmezler.

Göz tembelliği tespit edilen asker adaylarının göz tembelliklerinin dereceleri ölçülür. Yapılacak olan bu testlerin sonucunda ise kişinin askerlik görevine veya askerlik mesleğine uygun olup olmadığı kararlaştırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.