Askerlikten Muaf Durumunda Olmak Memuriyete Engel Olur Mu?

16.06.2020
A+
A-
Askerlikten Muaf Durumunda Olmak Memuriyete Engel Olur Mu?

Devlet için memuriyete ilişkin sağlık şartları, 657 sayılı olan Kanunun 48’inci maddesinde düzenlemeye girmiştir. Çıkarılan kanunda ise yapılan düzenlemelere göre ise, maddenin hükümleri saklı kalmak kaydı ile memurun görevini yapmasına engel olabilecek derecede akıl sağlığı bulunmaması önemlidir.

Düzenleme öncesinde ise vücutta sakatlık ya da özürlülük durumu söz konusu olan ibare kanun içerisindeki yürürlükten kaldırılmıştır.

Asker Muafiyeti Devlet Memurluğuna Engel Mi?

Bahsi geçen maddeye göre ise Devlet memuru olacak kişi için madde hükmü saklı olmak koşulu ile görevini devamlı bir şekilde yapmasına engel teşkil edecek bir şekilde akıl hastalığı olmaması gerekmektedir. Maddelerden biri ise sadece özürlü bireylerin Devlet memurluğuna alınması ile ilişkilidir. Hangi bireylerin ise özürlü kabul edildiği yönetmelik kapsamında belirtilmiştir.

Resmi Gazete üzerinde yayımlanmış olan özürlü bireylerin devlet memurluğuna alınması için gerekli olan sağlık şartlarında ise şunlar belirtilmiştir.  Doğuştan kaynaklanan ya da sonradan meydana gelen bedenen, zihinsel olarak, sosyal veya duygusal yetenekleri bakımından özür durumuna bakılarak bütün vücudundaki fonksiyon kaybı oranında yüzde kırk ya da üzeri sayıda sağlık sorunu olan bireylerin, özürlü sayılabileceği bildirilmiştir.

Tüm bu sayılan koşullara göre ise özürlü olmayan ya da sayılmayan bireylerin aynı zamanda görevini devamlı bir şekilde yapmasında engel bir akıl hastalığı durumu olmayan bireylerin askerlikten muaf durumunda olsa bile memur olarak sayılabileceği bildirilmiştir. Bahsi geçen bu şartların sağlanıp sağlanamayacağını bildiren rapor ise memuriyete başlamadan önce istenen sağlık raporunda belli olmaktadır. Askerlikten muaf durumundaki kişilerin Devlet Memurluğu’na engel teşkil edecek bir sebebi yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.