Apandisit Polisliğe Engel Mi?

28.05.2020
A+
A-
Apandisit Polisliğe Engel Mi?

Meslek olarak polis olmak isteyen vatandaşlar haklı olarak polislikle ilgili birçok konuyu araştırmaktadırlar. Polislik mesleği hem devletin güvenliğini sağlamakla sorumlu, hem halka karşı devleti temsil etmekle sorumlu olduğu için oldukça zor bir meslektir ve Emniyet Genel Müdürlüğü polislik mesleği için alım yaparken oldukça sıkı çalışmalar yapmaktadır. Polis olmak isteyen vatandaşlar bir takım testlere tabi tutulurlar. Bu testlerin en önemlisi sağlık testleridir ve bu testlerde polis adayının polislik mesleği için uygun olup olmadığı test edilir. Bu yazımızda sizlerle apandisit ameliyatının polislik mesleği için vatandaşlara herhangi bir engel çıkartıp çıkartmadığı hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Apandisit Nedir? Apandisit Rahatsızlığı Polis Olmaya Engel Midir?

İlk olarak apandisit gövdenin sağ alt kısmında yer alan ortalama 8 ila 10 santimetre uzunluğa sahip olan bir kesedir. Apandisitin vücutta görevi kesin olarak bilinmemektedir ve bağışıklık sistemine katkı sağladığı bazı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu kesenin aşırı şişmesi durumunda patlama riski ortaya çıkmaktadır ve patladığı taktirde sonuçları oldukça zorlu olabilmektedir. Apandisit ameliyatı yaklaşık 45 dakika süren bir ameliyattır ve kapalı veya açık cerrahi yöntemler kullanılarak bu operasyon gerçekleştirilir. Apandisit ameliyatının sonunda kişi 24 ila 48 saat içerisinde normal hayatına dönmektedir ve genellikle apandisit sıkıntısı yaşamamaktadırlar. Bu rahatsızlık genel olarak genç yaşta ortaya çıksa da herhangi belirli bir yaş grubu yoktur ve her yaşta kendisini gösterebilmektedir. Belirtileri ise karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahta azalma ve şişkinliktir. Bu belirtiye sahip olan kişilerin acil olarak doktora görünmesi gerekmektedir.

Apandisit ameliyatı kişinin normal hayatında hareket kaybı veya eksikliğine yol açmadığı için polislik mesleği için herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmelik yalnızca kişinin polis olmaya yeterli olmayan hastalıklarının polislik mesleğine engel olarak belirtmiştir ve sadece apandisit değil kişinin polislik yapmasına engel olmayacak olan hiçbir ameliyat polislik mesleğine engel oluşturmamaktadır. Ancak bazı ameliyatların sonunda vücutta kalıcı izler ortaya çıkabilmektedir. Bu izler yazlık üniforma içerisinde 5 metre uzaklıktan belli oluyorsa izler nedeniyle kişi polis olamamaktadır.

Sonuç olarak apandisit ameliyatı polislik mesleğine engel olmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.