Varikosel Askerliğe Engel Mi?

26.05.2020
A+
A-
Varikosel Askerliğe Engel Mi?

Askerlik görevi ve mesleği için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hazırlamış olduğu yönetmelik geçerlidir ve birçok asker adayı askerlik görevine başlamadan veya askerlik mesleği için başvuru yapmadan önce Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hazırlamış olduğu bu koşulları büyük bir dikkatle araştırmaktadır. Askerlik görevi devletin güvenliği için oldukça önemli görev ve meslek olduğu için Türk Silahlı Kuvvetleri belirlemiş olduğu yönetmeliğe oldukça dikkat etmektedir. Bütün erkek vatandaşların zorunlu olarak yaptığı askerlik görevini bazı erkek vatandaşlar sağlık problemlerinden dolayı yapamamaktadırlar. Bu yazımızda sizlerle varikosel hastalığının askerlik görevi ve mesleğine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Varikosel Nedir? Varikosel Askerliğe Engel Mi?

İlk olarak varikosel hastalığı kısırlık problemi nedeniyle sağlık kuruluşlarına danışan hastaların yüzde 30 ile yüzde 40’ı arasında görülen bir rahatsızlıktır. Testislerde bulunan kanı boşaltmada yardımcı toplardamarlarda oluşan varisleşme rahatsızlığıdır. Testiste bulunan kan akımının bozulması, testis bölgesinde toksik maddeler birikmesi ve testis sıcaklığının bozulması testisin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyerek testesteron ve sperm üretimini negatif olarak etkilemektedir. Tetkikte bulunan kabarıklık, şişlik ve ağrılar varikosel hastalığının belirtilerinden bazılarıdır. Varikosel hastalığına yanlış beslenme alışkanlıkları, yoğun sigara tüketimi ve aşırı alkol tüketimi neden olabilmektedir ve tedavisi varikosel derecesine bağlı olarak ilaç ile veya ameliyat ile yapılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre varikosel hastalığı askerlik görevine ve mesleğine herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Bu rahatsızlığın askerlik görevine veya mesleğine engel olmadığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yönetmeliğinde şöyle belirtilmiştir:

Testislerde bulunan iç salgı sisteminin bir yada iki testiste birden bozukluğu görülmemiş ve erkeklik özelliklerini bozan, inmemiş testis, hidrosel ve grada 3 varikosel hastalığı bulunmayan ve bu hastalıkları ameliyat ile atlatmış olan kişilerin asker olmalarına herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yönetmeliği sağlık bölümünde bulunan bu maddeye göre varikosel hastalığı askerlik görevine veya askerlik mesleğine engel olmamaktadır. Bu hastalığın belirlenmesi için herhangi bir sağlık kuruluşundan muayanenizi yaptırabilirsiniz ancak askerlik öncesi yapılacak olan sağlık kontrolleri askeri hastanelerde yapılması gerekmektedir aksi halde verilecek olan sağlık raporu geçersiz sayılacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.