İstihkam Okulu Nedir ve İstihkam Okulunda Neler Yapılır?

24.05.2020
A+
A-
İstihkam Okulu Nedir ve İstihkam Okulunda Neler Yapılır?

Ülkemizde yalnızca İzmir Narlıdere’de eğitimi verilen istihkam sınıfı, askeri birlikler içerisinde bulunmaktadır. Bu okulda yetiştirilmekte olunan subaylar, uzman çavuşlar, astsubaylar ve erbaşlar sayesinde bu sınıf askeriyenin en önemli kollarından biri haline gelmiştir.

İSTİHKAM OKULU NEDİR VE NE YAPAR?

İstihkam sınıfında yetiştirilmiş olunan askerler diğer birliklerin hareketini kolaylaştırmak için orduda bulunan bir birimdir. Yerlerine göre görevleri değişse de kimi zaman mayınları etkisiz hale getirirken kimi zaman ise askeri birliklerin karşısına çıkmış olan engelleri ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar. Başka bir görevleri ise savaş zamanında yolların bakımından sorumlulardır. Bazı görevlerde ise özel eğitimden geçebilirler. Bunlardan bir tanesi de düşman birliklerini yanıltmak için yapılacak çalışmalardır.

İstihkam okulunun tarihine doğru gidildiğinde ise Osmanlı Döneminde ilk bilinen istihkam okulunun Sultan 1. Mahmud dönemine denk geldiği bilinmekte. Bu birlik için eğitim verecek olan öğretmenler ise o zamanlarda Avrupa’dan gelmiştir. Günümüzde ise bahsettiğimiz gibi sadece İzmir’de Narlıdere’de bulunmaktadır.

İSTİHKAM OKULUNDA VERİLEN EĞİTİM NASILDIR?

İstihkam okulunda verilen eğitimler genel olarak, afet durumlarında neler yapılacağı, araziyi tanıma ve keşfetme, mayın temizleme yöntemleri gibi değişmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ise verilen eğitimlerde de yenileşmeye gidilmiştir. Sadece bu eğitimler karada verilen eğitimlerle sınırlı değildir aynı zamanda denizdeki mayınları temizlemek için de bu eğitimler verilmektedir.

İstihkam okulunun ise bir marşı vardır ve birliğin genel yapısını anlatan bir marştır. Sözleri ise bu tehlikeli görev sırasında nelerin yapıldığını anlatır.

İstihkam okulunda verilen eğitimin ise kaç gün süreceği yapılacak olan göreve göre değişiklik göstermektedir.

Yapılan acemi birliği yemin töreni ise acemilik devam ederken yapılmaktadır.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.