Burun Estetiği Yaptırmak Polis Olmaya Engel Mi?

24.05.2020
A+
A-
Burun Estetiği Yaptırmak Polis Olmaya Engel Mi?

Polislik mesleği halk arasında oldukça popüler ve tercih edilen bir meslek grubudur. Polis olmak isteyen her vatandaş polislik mesleği için gerekli şartları araştırmaktadır ve polislik mesleği her fiziksel özelliğe uygun bir meslek grubu değildir. Bu yazımızda sizlerle estetik ameliyatlarının ve burun estetiği operasyonunun polislik mesleğine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Estetik ameliyatları günümüzde artık oldukça popüler olmuş bir operasyon türüdür. Halk arasında beğenilmeyen vücut veya yüz görüntüsünü değiştirmek için yapıldığı düşünülen bu operasyonların aslında asıl amacı beklenmeyen bir trafik kazası veya haslalık sonucunda kişinin vücudunda oluşan kalıcı hasarları onarmaktır.

Burun Estetiği Polis Alımını Etkiler Mi?

Buruna yapılacak olan estetik ameliyatı burun yapısında doğuştan veya sonradan meydana gelen bozulmalardan dolayı nefes almada sıkıntılar çekme nedeniyle, burunda bulunan şekil bozukluğu nedeniyle yada burnun olması gerektiğinden büyük veya küçük olması yada burun deliklerinin normal ölçülerinden farklı olması nedeniyle yapılmaktadır. Yapılacak olan operasyonun zorluğu kişinin yaşı, cinsiyeti, kemik veya kıkırdak yapısı veya ameliyat tekniğine göre değişkenlik göstermektedir. Ancak burun estetiği yaptıracak olan vatandaşların plastik cerrahlarını oldukça iyi seçmeleri gerekmektedir.

Burun estetik ameliyatının birçok çeşidi olmasına rağmen burun estetik ameliyatı polislik mesleği için herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu yönetmeliğe göre burun estetiği, bir diğer adıyla rhinoplasti ve septum deviasyonu operasyonu geçirmiş olan polis adayları mesleğe sağlam olarak kabul edilir. Ancak bu operasyonu geçiren vatandaşların nazal pasajları açık olması gerekmektedir. Ancak yazlık üniforma içerisinde dahi belli olan yara izleri, ameliyat izleri ve dövme gibi etmenler polislik mesleği için direkt olarak engel oluşturmalıdır. Bu nedenle operasyondan hemen sonra polislik mesleği için başvuru yapmamalısınız.

Ayrıca sadece burun bölgesinde yapılacak olan estetik operasyon değil dudak, göğüs veya vücudun herhangi diğer bir bölgesinde yapılacak olan estetik operasyonlar da polislik mesleği için bir engel oluşturmamaktadır.

Sonuç olarak burun estetiği operasyonları veya vücudun diğer bölgelerine yapılmış olan estetik operasyonlar polislik mesleği için herhangi bir engel oluşturmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.