Askerde Nasıl Kalınır?

<strong>Askerde Nasıl Kalınır?</strong>

Türkiye’de askerlik hizmeti zorunlu bir hizmettir ve erkek vatandaşlar 21 yaşına kadar askerlik yapmak zorundadır. Ancak, belirli şartları sağlayan kişiler subay veya astsubay olarak askerde kalma şansı elde edebilirler.

Askerde kalma şartları şu şekildedir:

  1. Lisans ve üzeri mezun olanlar; askerliklerini kısa dönem (182 gün) ya da asteğmen olarak (6 ay) yaparlar.
  2. Subay olmak isteyenler, 4 yıllık üniversite eğitimi almış olmaları gerekmektedir. Subay olarak askerde kalmak için, Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan ilgili tarihlerde yapılan sınavlara girerek başarılı olmaları ve seçilmiş olmaları gerekmektedir.
  3. Ön lisans ve daha alt mezun olanlar; askerliklerini 6 ay süreyle er olarak yaparlar.
  4. Astsubay olmak isteyenler, Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen şartları sağlamaları ve yapılan sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.
  5. Lise ve ön lisans mezunları; askerliklerini 6 ay süreyle er olarak yaparlar. Askerlik süresi sonunda, onbaşı ya da çavuş rütbesi alabilirler.
  6. Lise altı mezunları; Askerliklerini 6 ay süreyle er olarak yaparlar. Askerlik süresi boyunca, askeri disiplin kurallarına uymak ve görevlerini yerine getirmek zorundadırlar. Askerlik hizmeti sonunda, terhis belgesi alırlar ve askerlik görevini tamamlamış olurlar.

Askerde Asteğmen (Yedek Subay) olarak nasıl kalınır?

Eğer lisans mezunuysan ve askerliğine asteğmen olarak başladıysan işin biraz daha kolay. 12 aylık asteğmenlik görevin bittiğinde askerde teğmen olarak kalabilirsin. Askeriyede çalışmaya istekliysen bunu belirtip subay olarak görevine devam edebilirsin. Kara, hava ve deniz kuvvetlerinde subay olmak prestijli bir görevdir.

Askerde kalarak Hava kuvvetlerinde yer sınıfı subay veya pilot olabilirsin. Sınavları geçip kurmay subay da olabilirsin. Bu tamamen senin isteklerine bağlı.

Askerde teğmen olarak nasıl kalınır?

Askerlikte teğmen olarak kalma için öncelikle asteğmen olarak 12 ay görev yapmış olmanız gerekiyor. Asteğmen olmak için de başvuru yapıp sınav ve mülakatlardan geçmeniz gerekiyor.

uzman çavuş askeri eğitim
uzman çavuş askeri eğitim

Uzman çavuş olarak askerde kalma

Askerde uzman çavuş olarak kalabilmek için askerlik süresinde çavuş olmak gerekiyor. İlk şart bu. Peki devamında ise uzman çavuşluk sınavına başvurup kazanmak gerekiyor.

Uzman onbaşı olarak askerde nasıl kalınır?

Eğer uzun dönem askersen ve çavuş olamadıysan yukarda belirtildiği gibi yine sınava katılıp uzman onbaşı olarak askerde kalmaya devam edebilirsin.

Askerde kalmak için uzman erbaş olmak zorunda mıyım?

Uzman erbaş olduğunuzda yukarıda belirttiğimiz gibi uzman onbaşı veya uzman çavuş olarak askerde kalabilirsiniz. Ancak uzman erbaş olamazsanız da görevinize sözleşmeli er olarak devam edebilirsiniz.

Uzman erbaşlık sınavına ise bölük komutanlıklarınızın açacağı sınavlara başvurarak katılabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.