Askerlik Neye Göre Çıkar?

14.04.2023
A+
A-
<strong>Askerlik Neye Göre Çıkar?</strong>

Askerlik görevi yirmi yaşını doldurmuş ve genel sağlık durumunda herhangi bir sorun olmayan her erkek için zorunlu olarak sunulur. Askerlik görevi ile ilgili olarak birçok soru yer alır. Askerlik neye göre çıkar ise sorulan sorulara arasında bulunur.

Askerlik yaş haddinin dolması, sağlık açısından herhangi bir problemin bulunmaması durumlarında celp döneminde ihtiyaç doğrultusunda alımlar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılır. Askerlik ile ilgili olarak hangi ile çıkacağı sorusu da sıklıkla sorulur. Hangi ile çıkabileceği ile ilgili herhangi bir bilgi verilmemek ile beraber işlemin bilgisayar tarafından atandığı belirtilmektedir.

Askerlik yerinin belirlenmesi sonrasında sevk belgesini ise sevk edileceği tarihin on gün öncesinde öğrenebilir.  

Kütüğe Göre Askerlik Nereye Çıkar?

Kütüğe göre askerlik nereye çıkar sorusu da askerlik ile ilgili olarak sorulan sorular içinde bulunmaktadır. Genel olarak askerlik ile ilgili kütüğe göre askerlik belli bir bölgeye çıkar demek doğru olmaz. TSK tarafından ihtiyaç doğrultusunda yapılmaktadır.

TSK yapılacak olan dağıtımları herhangi bir müdahale olmadan bilgisayar ortamında gerçekleştirdiğini sitesinde bildirmektedir. Er ve erbaşların nüfusa kayıtlı oldukları yani ikame ettikleri il sınırları içine tertipleri yapılmamaktadır.

Er ve erbaşlar ile ilgili ikame adresi ilinde tertip edilmeme durumu yer almak ile beraber kimi zamanda bu durumla karşılaşılmaktadır. İkame adresine kişinin tertibin çıkması durumunda ise bildirim yapılması ile görev yeri değiştirilir. Bunun yanı sıra bazen askerlik görevinin ikame adresine çıkması da görülen bir durumdur.

Askerlik görevinde doğuda askerlik yapmama hakkında sahip olanlarda yer almaktadır. Şehit ya da gazi kardeşleri bu durumda yükümlü olanın isteğine göre doğu da askerlik yapmayabilir.

Askerliğin tayinin yapılması sonrasında yer belirlemesi ile beraber de sülüs alma işlemlerine yer açılır. Sülüs aynı zamanda askerlik görevi için iş yerinden ayrılan ya da izin alması gerekenler içinde önemli bir belgedir. Sülüs belgesinin alım zamanı ise askere gitmeden iki ya da üç gün öncesidir.

Askerlik Kaç Ay?

Askerlik celp döneminin gelmesi ile beraber TSK tarafından yapılacak olan çağrı ile gerçekleştirilmektedir. Askerlik ile ilgili olarak sorulan sorularda birisi de askerlik kaç ay olmaktadır.

Askerlik tüm eğitim sürelerinde 6 ay olarak belirlenmiştir. Tüm er ve erbaşlar için belirlenmiş olan bu süre sonrasında tamamlanarak askerlik görevi bitirilmiş olur. Askerlik görevinin 6 ay olarak belirlenmesinin yanı sıra bedelli askerlik ile ilgili de sorular sorulmaktadır.

Bedelli Askerlik Nedir?

Askerlik ile ilgili merak edilen birçok farklı soru bulunmaktadır. Resmi Gazete’de yayınlanan son askerlik süresi 6 ay olarak belirtilmektedir. Tüm er ve erbaşlar 6 aylık askerlik görevini yerine getirmesi de gerekmektedir.

6 aylık askerlik süresinin tamamlanması sonrasında görev tamamlanmış olur. Askerlik süresinin 6 ay olmasının yanı sıra bedelli askerlikte zorunlu askerlik alternatifi olarak yer almaktadır.

Bedelli askerlik adı verilen sistem Osmanlı döneminden bu yana uygulanan bir sistem olup askerlik süresinin kısaltılması için belli bir bedelin ödenmesidir. Bedelli askerlik toplamda 28 gün sürer. 2019 yılında yürürlüğe giren kanun ile bedelli askerlik yaş sınırı da kaldırılmıştır.

Bedeli askerliğe başvurmanın da belli şartları bulunmaktadır. Bazı durumlar için bedelli askerlik başvurusu yapılamamaktadır. Askerlik hizmeti için başvuruda bulunmuş olan kişiler sonrasında bedeli askerlik için başvuru yapamamaktadır. Bunun yanı sıra askerlik görevinin gerçekleştirilmesinde bakaya kalanlarda bedelli askerlik için başvuruda bulunamazlar. Bunun yanı sıra yoklama kaçağı durumunda olan kişilerde bedelli askerlik için başvuru yapamamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.