Askerde Rapor Almak Şafağı Uzatır mı?

17.05.2020
A+
A-
Askerde Rapor Almak Şafağı Uzatır mı?

Askerlik herkesin bildiği üzere zorlu bir dönemdir ve zaman zaman vazifelerden ötürü bunalma yaşanması gayet normaldir. Askeri şartlardan kurtulmak isteyenlerin ise ya hava değişimi ya da rapor alması devreye girmektedir.

Bu şekilde izin alıp memleketlerine giden askerlerin ise her zaman izin kullandıkları sürenin askerliklerin de düşüp düşmeyeceği geçmektedir.

ASKERDE RAPOR ALMA NASIL OLUR?

Vatani görevini yerini getirmek için askere giden vatandaşlar rapor almak için askeri hastaneleri kullanmalarının yanı sıra sivil hastaneleri de aynı şekilde kullanabilirler. Hastaneden alacak olduğunuz rapor ya da istirahat izni ise hiçbir şekilde askerlik gününüzü etkilemeyecektir. Şafak sayımı aynı şekilde devam edecek ve askerliğe sonradan dahil edilmeyecektir.

Rapor alma süresi ize uzun süre askerlik yapanlar için 30 gün olurken, kısa dönem askerlik yapanlar için ise, 15 gün olarak belirlenmiştir.

Eğer size verilen sürenin üzerine çıkarsanız şafak durumunuz sabit bir şekilde kalmaya devam etmektedir. Şöyle bir örnek ile durumu açıklarsak, uzun dönem askerlik yapıyorsunuz ve 40 gün için hava değişimi aldınız ama size hak tanınan gün sayısı 30. Size tanınan 30 gün şafak sayımı devam eder ama geriye kalan 10 gün şafak sabit olarak kalır sayılmaz.

RAPOR ASKERLİĞİ UZATIR MI?

Size tanınan hakkın aşılması durumunda ise verdiğimiz örnekte de olduğu gibi 10 gün daha geç terhis söz konusu olmaktadır. Bu konuda alacağınız herhangi bir evrak ya da rapor hiçbir işinize yaramayacaktır. Askerliğe başlayan kişilerin ise bu bağlamda gün hesabını doğru yapmaları önemlidir. Diğer türlü izinli olarak sayıldıkları günlerin aşımı olduğu zaman fazladan askerlik yapmak olasıdır.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.