Egzama Polis Olmaya Engel Mi?

17.05.2020
A+
A-
Egzama Polis Olmaya Engel Mi?

Polislik mesleğine yapılacak olan alımlarda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen sağlık koşulları geçerli olacaktır. Polislik mesleği hem devlet güvencesinde bir memur olunacağı için hem de ücretleri sayesinde halk arasında oldukça popüler bir meslektir. Bunların yanı sıra polislik mesleği kişiye saygınlık kazandırdığı içinde vatandaşlar tarafından oldukça tercih edilebilmektedir. Ancak polislik mesleğine herkes kabul edilmemektedir. Adli kaydın temiz olmasının yanı sıra kişinin psikolojik ve fiziki sağlığının da  yerinde olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlerle halk arasında oldukça fazla görülen egzama rahatsızlığının polislik mesleğine engel olup olmadığı hakkında bilgilendirme yapacağız.

Egzama Hastalığı Nedir? Polis Olmaya Engel Midir?

İlk olarak egzama hastalığı insanlarda sıkça görülen bir rahatsızlık türüdür. Egzama hatalığı insanlarda bir aleji veya aşırı stres sonrasında oluşabilen bir deri rahatsızlığıdır. Egzamanın genel olarak bir tehlikesi bulunmamaktadır fakat görüntüsü itibarı ile rahatsızlık verici bir rahatsızlıktır. Egzama hastalığı kendini kuru ve kaşıntılı cilt ve ciltteki dökülmeler ile ortaya çıkartır. Egzama hastalığının sebepleri kesin olarak bilinmemektedir fakat yoğun stres, alerji veya kimyasal etkileri ile ortaya çıkabilmektedir. Egzama hastalığı yanma hissi ile başlar ve daha sonra kendisini içi su dolu kabarcıklar ile gösterir. Egzama hastalığının birçok türü bulunmaktadır. Egzama hastalığından korunmak için vatandaşlar egzamalı bölgeye çok dokunmamaya, yaşadıkları alanı sıkça havalandırmaya, kullandıkları sabunların nötr olmasına, vücutlarını nemli tutmalarına, kimyasal maddeler ile temastan kaçınmalarına ve sağlıklı besinlerin tüketimine dikkat göstermeleri gerekmektedir.

Egzamanın derecesi yüksek değilse egzama rahatsızlığı polislik mesleğine herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Bunun ölçülmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu sağlık kuruluşlarından rapor alınması gerekmektedir. Düşük seviyeli egzama rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için polis olma konusunda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ve bu madde yönetmelikte şöyle bildirilmiştir:

Polislik mesleğine herhangi bir engel oluşturmayacak, tedavi ile iyileşmiş veya iyileşme döneminde olan ve vücutta herhangi bir durumu engellemeyen egzama rahatsızlıklarına sahip olan vatandaşların polis olmalarına engel bulunmamaktadır.

Sonuç olarak egzama rahatsızlığı polislik mesleğine engel olmamaktadır fakat yüksek derece egzama rahatsızlığına sahip kişiler için egzama rahatsızlığı polislik mesleği için engel oluşturabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ersin dedi ki:

  Merhaba yönetmeliğin neresinde geçiyor ben bulamadım yardımcı olurmusunuz ?

  1. kubilay dedi ki:

   https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/3.5.20158136.pdf

   70. Sayfa Madde 30’un altında geçmekte.

   1. Ersin dedi ki:

    Pardon ama attığını TSK’nın mevzuatı ben polislik için böyle bir ibare göremedim yönetmelikte