Yoklama Kaçağı Sayılan Kişiler Askerliğini Tecil Ettirebilir mi?

Yoklama Kaçağı Sayılan Kişiler Askerliğini Tecil Ettirebilir mi?

Ülkemizde uygun görülen sağlık koşuluna sahip olan her erkek askerlik görevini yapmak ile yükümlüdür. Askerlik yaşı ise 2014 yılından bu zamana kadar 21 olarak bilinmektedir.

Askerlik yaşına gelmiş olan her erkek ilk öncelikle askerlik şubesine gidip yoklamadan geçmelidir. Yaşı gelmesine rağmen yoklama işlemine girmeyen kişiler yoklama kaçağı olarak sayılmaktadır. Yoklama kaçağı durumdaki kişiler jandarmalar tarafından rutin şekilde yapılan GBT kontrollerinde tespit edilebilinir. Bu gibi bir durumda ise güvenlik görevlileri uyarı amaçlı yoklama kaçağı sayılan kişiye bir kağıt imzalatır ve verilen sürede bir askerlik şubesine gitmesini söyler. Yoklama kaçağı olan kişi verilen süre içerisinde askerlik şubesine gitmediği takdirde tekrar kimlik kontrolü esnasında kaçak olduğu tespit edilir ise, askerlik şubesine getirilir, yoklamadan sonra ise serbest bırakılır.

 

Yoklama kaçağı durumunda iseniz, askere gitmemeye devam ediyorsanız kaçak şeklinde geçirdiğiniz süre ile orantılı bir şekilde idari bir para cezası ödemek zorunda kalırsınız ve bu para cezası siz askere gitmedikçe katlanarak devam eder. Sadece bununla kalmayıp hakkınızda bir dava açılabilir ve hapis cezası bile alabilirsiniz. Bu tip bir durum ile karşılaşmamak için ise asker kaçağı olup olmadığınıza dair kontrolleri yaptırmanızda fayda vardır.

 

YOKLAMA KAÇAĞI DURUMUNDA TECİL MÜMKÜN MÜ?

 

Herhangi bir kurumda yüksek lisans, lisans veya doktora gibi eğitimler alıyor iseniz, aldığınız eğitimleri şubeye bildirmeniz halinde tecil işlemini yaptırabilirsiniz. Bu şekilde kaçaklık durumu ortadan kalkacaktır. Mezuniyet sonrasında da askerlik şubesine gitmeniz de fayda vardır. Eğer kaçak durumuna düştüyseniz tecil ettirmeniz tekrar mümkün olacaktır.

 

Sağlığınız ile ilgilide bir sıkıntı olduğu takdirde yoklama kaçağı sayıldığınız zamanlarda tecil işlemi yaptırabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.